5 lutego 2023

Wybór zakładu pogrzebowego

Większość osób kiedyś będzie miało kontakt ze śmiercią – wszak to nieodłączny element każdego życia. Krewni nieboszczyka w obliczu tragedii muszą wybrać dobrą firmę pogrzebową. Często śmierć może być tak przytłaczająca, że trudno jest myśleć o przyziemnych sprawach związanych z organizacją pogrzebu. Trzeba wtedy wyszukać dobrą firmę pogrzebową, która przeprowadzi przez ten niezbyt miły proces od kompleksowo bez jakichkolwiek kłopotów. Ważne, żeby to wydarzenie było odzwierciedleniem szacunku dla zmarłej osoby. Z tego powodu wybór właściwego zakładu pogrzebowego jest tak zasadniczą sprawą, nad którą należy się dokładnie zastanowić. Czym należy się kierować wybierając firmę, która Podejmie się organizacji pogrzebu? Czy ta firma może zająć się wszystkimi aspektami tej uroczystości?

Odpowiednie położenie zakładu pogrzebowego

Jednym z istotniejszych elementów, które warto wziąć pod uwagą wybierając zakład pogrzebowy, jest jego lokalizacja. Istotne jest, aby zlokalizowany był niedaleko cmentarza, na którym będzie pochowany nieboszczyk. Lokalna firma na pewno będzie znała cmentarz i praktyki na nim panujące, oraz proboszcza. Pozwoli to na szybszą organizację uroczystości. Firmy pogrzebowe muszą także znać lokalne szpitale czy chłodnie, jeżeli nie mają swojej. Zazwyczaj takie firmy pogrzebowe znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza lub większych kościołów. Na pewno istotnym warunkiem jest również to, aby lokalizacja zakładu pogrzebowego umożliwiła szybki transport nieboszczyka. Kiedy śmierć nastąpi w nocy, na pewno będzie zależało bliskim na sprawnej reakcji zakładu pogrzebowego.

Transport zwłok przez zakład pogrzebowy

Następną istotną kwestią jeśli chodzi o wybór firmy pogrzebowej jest to, czy taka firma oferuje transport zmarłego. Jest to szczególnie istotne, kiedy zgon nastąpił daleko od miejsca przyszłego pochówku. Niekiedy przytrafia się, że należy odebrać zmarłego z drugiego końca kraju a nawet zza granicy. Wtedy należy dowiedzieć się, czy wybrany zakład pogrzebowy oferuje przewiezienie nieboszczyka na duże odległości. Zazwyczaj takimi usługami zajmują się zakłady pogrzebowe z większych miast np. w Bielsku – Białej.

Jakie usługi mają w swojej ofercie firmy pogrzebowe?

Szukając odpowiedniego zakładu trzeba również zwrócić uwagę na zakres usług jaki on oferuje. W tak niełatwym okresie jakim jest zgon bliskiej osoby zazwyczaj rodzina pogrążona w smutku chciałaby oddelegować sporą część zadań związanych z organizacją pogrzebu na zakład pogrzebowy. Należy zwrócić uwagę na to, czy pracownicy mogą wesprzeć w większości formalności takich jak odbiór aktu zgonu, wypełnienie wniosku o zasiłek a także wykupienie miejsca pochówku na cmentarzu. Usługi pogrzebowe dobrych firm zazwyczaj obejmują także dobór trumien albo w sytuacji kremacji – urn, wybór kwiatów, oprawa muzyczna uroczystości. Część zakładów pogrzebowych posiada odpowiedni sprzęt, który usprawnia uroczystość taki jak np. winda przeznaczona do spuszczenia trumny do grobu, baldachim osłaniający grób, świeczniki, stojaki na zdjęcia i wiele innych. Z pewnością wszystko zależne jest od indywidualnych wymagań rodziny i tego w jakim stopniu jest ona w stanie zaangażować się w organizację ceremonii. 

Czy lokalizacja krematorium powinna być brana pod uwagę?

Kiedy rodzina pragnie skremować zwłoki, musi ustalić gdzie położone jest krematorium. Część zakładów w swoich usługach pogrzebowych posiadają także udział w czasie kremacji zwłok. Wówczas ważny jest fakt, czy w okolicy miejsca pochówku znajduje się krematorium wyposażone w kaplicę, w której może się odbyć ceremonia. Krematoria położone są najczęściej w pobliżu większych miast. Z tego powodu jeśli rodzina zechce pożegnać nieboszczyka uczestnicząc w kremacji, firma pogrzebowa znajdzie krematorium, które położone jest najbliżej miejscowości w której będzie pogrzeb. Należy wspomnieć, że obecnie w Polsce znajduje się około 60 krematoriów.