7 czerwca 2023

W jaki sposób radzić sobie z uszkodzeniem wtryskiwacza?

Liczni kierowcy posiadający samochody z silnikiem Diesla także z układem Common Rail bardzo chętnie znajdują ciekawostki które dotyczą właśnie takie takich mechanizmów, z uwagi na to, że wiedzą, że prawidłowa eksploatacja i higiena użytkowania diesla może sprawić, że usterki mogą wystąpić znacznie później, niż w przypadku błędnego stylu jazdy. Przeczytaj nasz tekst aby wiedzieć jak obserwować problemy z wtryskiwaczem, a także jak wygląda prawidłowa regeneracja wtryskiwaczy

Symptomy awarii wtryskiwaczy – jakie to?

Wtryskiwacze podają paliwo,które jest zapalane od powietrza sprężonego przez tłok. Należy pamiętać, że na schłodzonym silniku niezbędne jest pośrednictwo przez świecę żarową. Drygowanie wtryskiwaczami jest wykonywane za pomocą komputera, który wie, jaką dawkę paliwa musi on dodawać. Zależy to od stylu jazdy oraz chwilowego zapotrzebowania na moc.

Układ pracuje perfekcyjnie oraz zapewnia nam znakomite osiągi oraz bardzo wysoką kulturę funkcjonowania. Problem pojawia się w tym, iż nie w każdym przypadku pracuje on w perfekcyjnych okolicznościach. Najczęstszą przyczyną awarii wtryskiwaczy jest złej jakości paliwo. 

Gdy właściciel samochodu zapomina o okresowej wymianie filtra, tankuje olej napędowy złego pochodzenia, jest możliwość wystąpienia problemów z wtryskiwaczem. 

Z powyższych powodów wtryskiwacz z czasem zaczyna się brudzić, aż całkowicie się zapychają. Ich usunięcie będzie niemożliwe bez oczyszczenia mechanicznego. Ponadto  wszystkie problemy z wtryskiwaczami zdarzają się generalnie przy wysokim przebiegu, najczęściej o wartości powyżej 150 000 km. Oczywiście to nie jest regułą. 

Prawidłowa pielęgnacja wtryskiwaczy – jak powinna wyglądać?

Posiadaczy samochodów na pewno uraduje fakt, że wtryskiwacze posiadają odporność na niewłaściwą eksploatację samochodu, którą jest dynamiczna jazda. Jednakże to nie znaczy, że właściciel samochodu nie musi zmieniać swoich złych nawyków przecież inne podzespoły w samochodzie nie są tak odporne. Aby wydłużyć żywotność tych podzespołów, przydatne jest ich czyszczenie zapobiegawcze, a także doraźne. Kierowca musi kontrolować stan wtryskiwaczy i wykonywać taki zabieg w momencie gdy pojawią się pierwsze zabrudzenia. Uważaj jednak w przypadku, gdy nie masz przydatnych umiejętności, ponieważ łatwo można zapowietrzyć układ paliwowy.

Czy można jeździć samochodem jeśli wtrysk jest zepsuty

Mechanicy bardzo często słyszą pytanie o to, czy jest możliwość jazdy autem który ma uszkodzony wtrysk. Niewątpliwie jazda takim samochodem jest wyjątkowo męcząca. 

Warto także nadmienić że dziwne odgłosy wtryskiwaczy są spowodowane zawieszającym się wtryskiem silnika diesla. Dlaczego jest taki stan rzeczy uważany jest osoby zajmujące się mechaniką jako ryzykowne? Na zawieszenie się wtrysku wpływają nagromadzone w tym urządzeniu zanieczyszczenia. Jeśli na iglicy czy także dyszy rozpylającej tkwią osady czy tez nagary. Bez wątpienia iglica nie ma ja działać zgodnie ze swym powołaniem, a wówczas wtryskiwacz ulega zacięciu niezależnie od pozycji, w której aktualnie jest. Stąd już krótka droga do problemów z wtryskami, ponieważ zawieszenie wtrysków w pozycji otwartej powoduje,że przepływ oleju napędowego nie jest ograniczony barierą wtryskiwacza.

Jakie są najczęstsze problemy z wtryskami?

Nie da się ukryć, że uszkodzony wtryskiwacz oraz symptomy, jakie silnik znosi przez stukające wtryski, znacznie nadwyręża działanie napędu. Kolejny problem, z jakim czasem muszą się zmierzyć użytkownicy wtrysków to lejące wtryski. Jakie szkody mogą uczynić w naszym pojeździe? Najczęściej w wyniku nieszczelnego wtryskiwacza dochodzi do pęknięcia głowicy, bo jej temperatura jest za bardzo wysoka.