Układanie kostki brukowej wbrew pozorom nie jest czynnością wyjątkowo trudna. Niemniej jednak rozumiemy że dla wielu osób usługi brukarskie w Gdyni to lepsza opcja. Z naszego tekstu poznasz jak prawidłowo przebiegają prace brukarskie. Wiedzę tę wykorzystasz zarówno podczas samodzielnego układania kostki brukowej jak i podczas sprawdzania czy wynajęty brukarz dobrze ją ułożył.
Jak dobrze ułożyć kostkę brukową?
Na początku prawidłowego układania kostki jest projektowanie bruku, oznacza to sporządzenie prawidłowego projektu. Musi on dostarczyć Tobie informacje, jakie ilości materiałów budowlanych będziesz potrzebować, a także jaką cenę za cały proces zapłacisz. Usługa brukarska wykonana przez profesjonalną firmę na pewno trochę wyniesie jednakże nie warto na tym oszczędzać. Nie zapominaj także że aby zacząć zlecenia brukarskie należy sprawdzić czy Ty masz dostęp do wszystkich potrzebnych narzędzi. Zaletą wyboru specjalisty jest fakt iż firmy brukarskie oferują zarówno etap polegający na planowaniu, ale również dobór oraz przetransportowanie materiałów – takich na przykład kostka brukowa czy kruszywa. Firmy takie znajdziesz praktycznie wszędzie, czy to Trójmiasto, Gdańsk, Gdynia, Warszawa czy Opole.
Jaka kostka brukowa jest najlepsza?
Oprócz odcienia należy wziąć pod uwagę inne parametry wybierając kostkę brukową. Bardzo istotna jest też to jaką kostka ma fakturę oraz rozmiar pojedynczych elementów. Masz możliwość zadecydowania się na tradycyjny format czy też płyty XXL, które są bardzo które cieszą się ogromną popularnością szczególnie pośród nowoczesnych projektów. Kolejny etap to odpowiednie zmierzenie całego terenu. Pozwolą one przygotować projekt a także dzięki nim będziesz świadom ile palet kostki trzeba będzie zamówić.
Jakich narzędzia które są Ci niezbędne?
Pierwszym potrzebnym narzędziem do układania kostki brukowej jest zagęszczarka. W przypadku większych powierzchni aby wybrać grunt będziesz potrzebować koparki. Układasz duże płyty? W takim razie warto jest wypożyczyć chwytaki podciśnieniowe których waga będzie wynosić od 120 do 320 kilo. Dodatkowo do pomiaru będzie potrzebny niwelator czy też długi metr. W trakcie pracy koniecznie należy zaopatrzyć się wniezbędne będą podstawowe narzędzia którymi są grabie, szpadla, taczki, miotły, poziomica, łata.
Jakie są etapy układania kostki brukowej – sprawdź!
1. Wytyczenie nawierzchni
W tym etapie musisz nanieść na projekt konkretne punkty. Jest to sposób przez który możesz wytyczyć usytuowanie i poziom zabudowy w terenie.
2. Układanie kostki
Początkowo trzeba wyrzucić ziemię na głębokość która jest przewidziana w projekcie. Wszystko to zależy od rodzaju podbudowy. Nie możesz zapominać, aby krawędzie kostki były umocnione za pomocą krawężników które należy ustawić na warstwie cieniutkiego betonu. Dodatkowo aby odpływ deszczówka przebiegał prawidłowo, następnym warstwom zaczynając od dna musisz nadać spadek 1 – 3 % czyli 1-3 cm/m. Ostatnim etapem jaki trzeba wykonać jest wyrównanie dna wykopu oraz ubicie go poprzez ubijak bądź zagęszczarkę mechaniczną.
3. Wykończenie terenu tuż po ułożeniu kostki brukowej
Po zakończeniu układania kostki brukowej całą powierzchnię należy ubić. Na sam koniec na powierzchni kostki brukowej, która jest ułożona należy rozsypać warstwę lekko przesianego piasku i wmieść piasek w szczeliny które są między kostkami, a następnie polać wodą i pozostawić aby osiadł. Czynności te potrzeba powtarzać kilkakrotnie, do momentu aż piasek w pełni wypełni pozostałe przestrzenie. Taka czynność w doskonały sposób ustabilizuje elementy powierzchni.
4. Końcowe porady
Podczas przygotowywania łożyska pod nawierzchnię powinno się bezwzględnie wybrać całkowitąwarstwę urodzajną. Inaczej gdy próchnica się rozłoży oraz zmniejszy swą objętość nawierzchnia miejscami się zapadnie. Wszelkie kolejne warstwy podbudowy oraz podsypka koniecznie muszą być wyrównane i ubite. Pamiętaj aby nawierzchni nadać 1-3 % spadku, nawet jeżeli jest przepuszczalna, ponieważ użyto podsypki piaskowej a także ma odpowiednią podbudowę, żeby woda szybko z niej odpływała. Ponadto aby osiągnąć powierzchnię o barwie jednolitej barwie, należy tuż przed rozpoczęciem układania wymieszać kostki które pochodzą z różnych opakowań.