7 czerwca 2023

Szczotki techniczne – typy oraz zastosowania

Gdzie i w jaki sposób wykorzystuje się szczotki techniczne?

Szczotki techniczne to duża część produktów, w której znajdują się rozwiązania przeznaczone do wykonywania całego szeregu zadań w rozmaitych branżach oraz wykorzystaniach. Szczotki przemysłowe używa się jako elementy narzędzi a także linii produkcyjnych, do sprzątania zanieczyszczeń, nanoszenia różnego typu substancji, jak również jako zabezpieczeń ułatwiających pozycjonowanie i przemieszczanie przesuwanie stosowanych przy produkcji produktów.

Szczotki techniczne mogą być wykorzystywane do obróbki wykańczającej powierzchnię a także wykorzystuje się je jako elementy spajające. Szczotki przemysłowe stały się przydatne w zamiatarkach i urządzeniach czyszczących. Stosuje się je również w zamiatarkach dedykowanych do utrzymania porządku wielkich powierzchni płaskich, na przykład hal przemysłowych, a także wnętrz budynków biurowych czy komercyjnych, lecz zarówno większych obszarów przylegających do budynków. 

Szczotki przemysłowe stosuje się nie tylko do sprzątania resztek po konkretnych procesach technologicznych, przykładowo sprzątania wiórów, trocin czy kurzu, ale także do wykańczania materiału. Szczotki przemysłowe mogą sprzyjać w likwidowaniu ostrych boków oraz zadziorów, zdejmowaniu powłok lakierów.

Rodzaje szczotek technicznych 

Szczotki techniczne to urządzenia ścierne, które różnią się m.in. konstrukcja, surowcem wykonania, ziarnistością i siłą ścierania.

 Dobór odpowiedniej szczotki jest zależny głównie od potrzeb i rodzaju wykonywanych prac. Do najważniejszych rodzajów zaliczamy:

  • szczotki tarczowe – dedykowane są do współpracy ze szlifierkami kątowymi, a przede wszystkim ze szlifierkami stołowymi. Szczotka druciana tarczowa posiada kształt tarczy, stąd jej nazwa. Daje możliwość dotarcie do zakamarków trudnodostępnych, gdzie na przykład szczotki doczołowe mają problem. Szczotki tarczowe druciane wykonane są z drutu stalowego karbowanego, sporadycznie splatanego. Zależnie do zastosowanej stali oraz grubości druta przeznaczone są do wielorakich produktów.
  • szczotki walcowe – to specyficzny rodzaj szczotek przemysłowych instalowany w maszynach do obróbki wielkich powierzchni. Jedne z częściej stosowanych  na przykład w narzędziach czyszczących między innymi dywany czy terakotę, at akże w tzw. szorowarkach do czyszczenia kamiennych powierzchni o dużych, trudnych zabrudzeniach.
  • szczotki pędzelkowe – dedykowane są do czyszczenia trudno osiągalnych zakamarków oraz powierzchni wewnętrznych.
  • szczotki talerzowe – wyróżniają się tym, że nawierzchnia ich korpusu jest płaska, a włosie umieszczone prostopadle do niej. Przeważnie szczotki techniczne tego typu są stosowane do mycia oraz czyszczenia, oraz obróbki powierzchni czy nakładania na nie warstw z przeróżnych preparatów.
  • szczotki listwowe – cechują się swoistą konstrukcją, ponieważ włosie jest w nich ułożone w szeregu. Szczotki listwowe dość często wykorzystuje się jako uszczelnienia, przykładowo wzdłuż krawędzi drzwi. Są także stosowane jako elementy linii transportowych zarazem do odpowiedniego pozycjonowania, a także uszczelniania w czasie wykonywania kolejnych kroków obróbki, a także oczyszczania samego narzędzia oraz transportowanych modułów.
  • szczotki taśmowe – to rozwiązanie, które najczęściej stosowane do transportu wielorakich wyrobów przemieszczanych na liniach wytwórczych. Włosie umieszczane jest w komponentach instalowanych do przenośników przemysłowych – głównie pasowych lub płytkowych. Szczotki mogą w takich sytuacjach trzymać przemieszczany przedmiot w wyznaczonym ułożeniu albo ochraniać go przed kontaktem z innymi.
  • szczotki panelowe – mają włosie osadzane na płaskich obudowach o dowolnym kształcie, szczególnie prostokątnych. Używa się je najczęściej jako mat, na których przechowywane są niezwykle czułe na uszkodzenie materiały oraz elementy, które zostały najpierw poddane szlifowaniu czy też polerowaniu. Szczotki panelowe stosuje się w systemach transportowych.