7 czerwca 2023

Stomatolog – wizyta prywatnie czy na NFZ?

Żeby udać się do stomatologa w ramach funduszu nie musimy posiadać skierowania, jednak często trzeba liczyć się z koniecznością długiego czekania na wizytę albo niemożliwością wykonania zabiegu, jaki jest nam potrzebny. Często jest tak, że nie mamy wyboru i musimy zapisać się na prywatną wizytę u dentysty, ponieważ ból zęba przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu i analizujemy wtedy jakie są koszty poszczególnych usług u dentysty w Gryfinie i jakie są różnice pomiędzy zabiegami prywatnymi a tymi w ramach funduszu. Spójrzmy w takim razie co może nam zaoferować dentysta w gabinecie prywatnym, a jakie zabiegi robi dentysta w ramch Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jakie zabiegi może przeprowadzić stomatolog w ramach NFZ?

Od dawna wiadomo, że usługi dentystów na NFZ są inne niż te, co zaoferuje nam prywatny lekarz stomatolog. Jest tak przede wszystkim dlatego, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie zapewnia nam wszystkiego. Do stomatologa na NFZ udać możemy się bez skierowania, ale należy liczyć się z tym, że profilaktyczne badanie lekarskie stomatolog będzie mógł zrobić nam tylko 3 razy w roku, a zdjęcie RTG wewnątrzustne tylko dwa razy. Podobna sytuacja jest w przypadku pozbywania się kamienia nazębnego – taki zabieg w na fundusz stomatolog może wykonać tylko raz na rok. O ile w sytuacji prywatnej wizyty u dentysty w Gryfinie jest możliwość leczenia kanałowego wszystkich zębów, o tyle NFZ zaoferować może darmowe leczenie tylko zębów przednich. Jeżeli leczenia potrzebować będzie znajdująca się z tyłu szóstka albo siódemka – wówczas trzeba udać się na wizytę prywatną. Zdecydowanie odmiennie sytuacja wygląda w przypadku dzieci i kobiety w ciąży – w ich przypadku leczenie kanałowe jest refundowane w przypadku wszystkich zębów. Udając się na zabieg na NFZ nie zawsze możemy liczyć na bezpłatne znieczulenie, a zabiegi wymagające mikroskopu nie są refundowane. Różnić będzie się też rodzaj wykorzystywanego uzupełnienia – dentysta robiący bezpłatny zabieg może wykorzystać tylko plomby srebrne.

Jakie są koszty za prywatną wizytę u dentysty?

Jeżeli zależy nam na lepszej opiece, niż to co oferuje nam Narodowy Fundusz Zdrowia, lub nie możemy poddać się bezpłatnemu zabiegowi, gdyż nie jest on refundowany w gabinetach na fundusz to kierujemy się do prywatnego gabinetu. Zęby są niezwykle ważnym elementem naszego ciała i dbanie o nie sprawia, że zarówno komfort naszego życia jest lepszy, a co więcej możemy być dumni z naszego uśmiechu. Nie ma nic gorszego niż ból zęba podczas jedzenia albo dyskomfort w czasie picia bardzo zimnych i bardzo gorących napoi. Niestety wizyty stomatologiczne w prywatnych gabinetach nie należą do najtańszych, a w szczególności może nas zaboleć kiedy nie wystarczy zaplombować jednego zęba tylko rozpoczynamy długie leczenie. Ceny za wizytę różnią się w zależności od miasta. Całkiem inny cennik znajdziemy w Gryfinie, a inny w dużym mieście. Za wizytę kontrolną powinniśmy się jednak spodziewać ceny od 50 zł w górę, a za najczęstszy zabieg, jakim jest plombowanie zapłacimy średnio 150-200 zł. Trzeba tu także zaznaczyć, że w przeciwieństwie do placówek świadczących zabiegi w ramch funduszu, w prywatnych klinikach zakładana jest plomba utwardzana światłem lub chemoutwardzalna, które mają znacznie lepsze parametry i formę, niż plomby srebrne. Koszt znieczulenia wynosi zazwyczaj 20-30 zł więcej, a pozbycie się kamienia nazębnego dentysta może zarządać od nas od 100 do nawet 200 zł. Na pewno najkosztowniejszy zabieg to leczenie kanałowe zależne od zęba, który musi być leczony, sposobu leczenia, ilości wymaganych wizyt i kilku innych kwestii, cena może wahać się między 200 do 600 zł za ząb. Jest wysoka kwota, ale bardzo często nie mamy wyjścia, gdyż na NFZ dentysta może nam wyleczyć tylko przednie zęby, a o wiele częściej leczenia kanałowego potrzebują zęby trzonowe. Gdy wymagane będzie mikroskopowe leczenie kanałowe zęba to trzeba być gotowym na kwotę 1000 – 1500 zł, ale takiego zabiegu w darmowych przychodniach nie otrzymamy dla żadnego zęba.

Jakie są najistotniejsze różnice między stomatologiem na fundusz a prywatnie?

Nade wszystko jest to sposób świadczonych usług. Lekarz dentysta, który świadczy zabiegi w ramach NFZ nie może sam podjąć decyzji o metodzie naprawy zębów u pacjenta, tylko ma odgórnie narzucone procedury. Na przykład w przypadku używanych plomb, będzie to jedynie plomba ze srebra, ponieważ NFZ nie oferuje tych światło czy chemoutwardzalnych. Podobna sytuacja będzie w przypadku wyrywania zęba. Jeżeli pacjent pragnie kiedyś zdecydować się na implant, to dentysta w czasie wyrywania zęba powinien przygotować na to zębodół specjalnymi materiałami, ale taka usługa nie jest refundowana przez NFZ i dentysta nie może tego wykonać.

W sytuacji leczenia na fundusz przytrafiają się również kłopoty z leczeniem niektórych zębów. Na przykład leczenie kanałowe obejmuje jedynie przednie zęby, w przypadku konieczności leczenia trzonowców i przedtrzonowców, trzeba pójść się do prywatnego gabinetu. Analogiczna sytuacja jest kiedy niezbędna jest proteza zębowa. NFZ to refunduje ale tylko dla minimum 6 zębów. Kiedy pacjent musi uzupełnić brak 4 czy 5 zębów, to musi za to zapłacić z własnych pieniędzy. 

Stomatolog zatrudniony w prywatnej klinice oferuje też wykonanie większej ilości zabiegów. Własciwym przykładem jest tutaj mikroskopowe leczenie kanałowe zębów. Taki zabieg w gabinetach na NFZ nie ujrzymy. Podobnie jest przy wypełnianiu znacznych ubytków. Idealnym rozwiązaniem jest użycie uzupełnień stałych, np. z ceramiki, a to dostępne jest tylko w prywatnych placówkach.

Można także bez limitu korzystać ze znieczulenia do zabiegów, podczas gdy w darmowych gabinetach otrzymamy je tylko przy niektórych zabiegach. Stomatolodzy mogą robić nam zdjęć RTG uzębienia – na NFZ przysługują nam jedynie 2 w całym życiu. Analogicznie wygląda usuwanie kamienia nazębnego – NFZ refunduje tylko 1 taki zabieg w roku.

Z pewnością różnice pomiędzy wizytą u dentysty w Gryfinie prywatnie, a na NFZ to nie jedynie czas oczekiwania na zabieg. {Różni się to także jakością świadczonych zabiegów i szeroko rozumianymi sposobami leczenia. Tylko w przypadku dzieci, które posiadają jeszcze zęby mleczne nie ma dużych różnic przy leczeniu na NFZ i prywatnie. Niestety na stomatologię NFZ przeznacza jedynie 2,5% budżetu rocznie, co jest bardzo małą kwotą. Głównie z tego powodu usługi wykonywane przez dentystów w państwowych gabinetach nie są najlepsze i używane są surowce, których prywatni lekarze od lat nie używali. Posiadanie zdrowych zębów jest mimo wszystko niezwykle istotną rzeczą i podnosi komfort naszego życia niesamowicie, dlatego warto czasami wydać więcej pieniędzy i dobrze wyleczyć zęby, które leczenia potrzebują. W końcu od dawna wiadomo, że na zdrowiu nie powinno się oszczędzać.