Jednorazówki stały się nieodłącznym składnikiem naszych sprawunków. Do czego ponadto stosuje się worków foliowych? Kiedy stworzono zrywki? Czy jednorazówki biodegradowalne są korzystniejsze? Czy to koniec reklamówek? Dlaczego jesteśmy zmuszeni płacić za torebki foliowe?
Kiedystworzono pierwsze worki foliowe?
Zanim opatentowano foliowe reklamówki, używano sztywnych papierowych toreb. Wynalazł je pochodzący z Ameryki, Walter H. Deubner w 1912 roku. Mężczyzna ten był szefem sklepu spożywczego i chciał ułatwić swym klientom przenoszenie sprawunków ze sklepu do domów. Pomysł ten był hitem, papierowe torby dla klientów zaczęły stosować sklepy prawie na całym globie.
Było tak aż do roku 1965. Kiedy to Gustav Thulin Sted – szwedzki inżynier, wymyślił i opatentował pierwszą polietylenową edycję torby foliowej. Natychmiast wyparła swojego wykonanego z papieru poprzednika. Siatka jednorazowa była przede wszystkim bardziej wytrzymała dodatkowo nie użytkowaną można było poskładać i transportować wygodnie w torbie czy kieszeni.
Skąd nazwa „reklamówka”?
Najpierw jednorazówki miały być stosowane do jednorazowego użytku. Po czasie zauważono, że klienci używają ich wielokrotnie. Spostrzeżenie to sprawiło, że reklamówki zaczęto wytwarzć z bardziej wytrzymałych surowców. Pozwalało to dźwiagnie cięższych produktów. z powodu na zwiększoną trwałość toreb foliowych w latach siedemdziesiątych, zaczęto umiejscawiać na nich napis reklamowy lub symbol marketu z którego dana reklamówka pochodziła.W ten sposób zrodziła się nazwa „reklamówka”, która jest używana do dzisiaj bez znaczenia czy jest ona zapisana czy nie.
przy czym jeszcze stosuje się worki foliowe?
Jednorazówki stosowane w marketach przez konsumentów to oczywiście tylko jedno z funkcji opakowań stworzonych z plastiku. Dowolny producent opakowań foliowych posiada w swojej ofercie również inne przydatne wyroby z folii. Są nimi wśród nich: pojemniki na jedzenie, kosmetyki, srodki czystości, worki foliowe do pakowania materiałów ogrodniczych, budowlanych czy opału a także popularne worki na śmieci, z jakich korzystamy każdego dnia
Wady i zalety worków foliowych
Torby foliowe są najpopularniejsze na rynku, nie jest tak bez powodu Mają one szereg plusów, przez co w większości przypadków ciężko jest zamienić je na inną rzecz. Do głównychplusów toreb foliowych należy ich wytrzymałość. Folia jest bardziej solidna aniżeli np. pudła kartonowe dodatkowo jest wodoszczelna nie posiada zapachu oraz pozwala na pakowanie w nią wyrobów o różnorakich kształtach. Do niewątpliwych zalet worków foliowych należy też ich niska cena a także waga Worki foliowe są bardzo lekkie, w odróżnieniu np. od szkła. Ma to szczególne znaczenie w czasie przewożenia produktów. Mimo mnogości korzyści, torby foliowe mają jedną sporą wadę a konkretnie czas rozkładu. Podaje się, że jedna reklamówka rozkładać się może nawet kilkaset lat. Tymczasem zwykły konsument pozbywa się reklamówki przeciętnie już po 25 minutach korzystania
W jaki sposób z głową korzystać z jednorazówek?
Większa część z nas korzysta każdego dnia z woreczków i toreb foliowych. Jednak ze względu na środowisko i dobro naszej planety powinniśmy ograniczyć ich ilość lub zadbać o ponowne skorzystanie z surowca.
Metod jest naprawdę dużo. Pierwszą z nich jest na przykład użycie niegrubych reklamówek, przyniesionych ze sklepu w roli worków na śmieci W ten sposób oszczędzamy pieniądze i odciążamy matkę naturę. Zużyte reklamówki sprawdzą się też bardzo dobrze w ogrodzie , jako ochrona dla roślin przed niską temperaturą (wystarczy nakryć roślinę reklamówką i solidnie obwiązać).
Bardzo niebanalnym sposobem na wykorzystanie foliowych toreb jest przygotowanie z nich foliowej „włóczki”. By ją przygotować wystarczy odciąć od siatki uchwyty, i dno. Powstanie wtedy swego rodzaju tuba, następnie trzeba zgiąć ją na pół i odciąć pierwszy pasek, to będziekońcówka „włóczki”.Następne paski należy wycinać po skosie. Gotowy produkt wykorzystuje się tak samo jak włóczki wykonane z tradycyjnych materiałów. W sieci można nawet odszukać filmiki instruktażowe pokazujące po kolei, jak stworzyć z nich dużo ciekawych przedmiotów
Nim wyrzucisz stos zużytych reklamówek spróbuj je użyć jako foli bąbelkowej do swych paczek Sprawdzą się równie wietnie, a Ty zaoszczędzisz i przysłużysz się planecie
Reklamówki, czy wciąż są potrzebne?
Używanie jednorazówek nadal jest potrzebne i powszechnie stosowane. Wynika to z ogromu zalet tych wyrobów. Warto jednak korzystać z nich z głową i tylko wtedy, gdy faktycznie ich potrzebujemy. Jeśli tylko jest taka możliwość, zabierajmy własne siatki a plastikowych używajmy ponownie. Zawsze trzeba też zastanowić się dwa razy zanim się coś wyrzuci.Warto pamiętać że odpowiedzialność za naszą planetę ponoszą nie tylko przedsiębiorcy, ale przede wszystkim my – konsumenci.