7 czerwca 2023

Segregacja śmieci w Gdańsku – czy na pewno prawidłowo to robisz?

Zobacz nasze wskazówki, aby doinformować się w jaki sposób prawidłowo segregować śmieci. Bezsprzecznie wiele osób ma problem z odpowiednią segregacją śmieci

W jaki sposób rozpocząć segregować odpady?

Najistotniejsze jest ,aby umieć zagospodarować w mieszkaniu kawałek na dwa kosze na śmieci. pierwszy z nim służyłby do resztek.Powinny do niego trafić wszystkie śmieci których nie powinniśmy umieścić do drugiego koszta o którym zaraz powiemy więcej. W każdym razie taki kosz jest dokonały jeśli mamy jakikolwiek dylemat,gdzie rzucić konkretny śmieć. W momencie gdy wywóz śmieci w Gdańsku zabierze Twoje odpady osoby sortujące z zakładu utylizacyjnego będą wiedzieć w jaki sposób je rozdzielić.

Kolejny pojemnik powinien być miejscem na odpady bio, które do niedawna nazywano mokrymi. Powinno do nich trafiać wszystkie biodegradowalne rzeczy, czyli rzeczy które mogą zgnić albo w szybkim tempie się rozłoży. Przykładem rzeczy które możemy tam wrzucić jest jedzenie a bardziej szczegółowo jego pozostałości. 

W jakie miejsce należy wyrzucać resztę rzeczy?

W przypadku gdy nie mamy miejsca na następny śmietnik, możesz zaopatrzyć się w foliowy worek. Metale, plastik jak i tworzywa sztuczne jak najbardziej można trzymać razem ze sobą. Wszystko to ponieważ nie produkujemy tych odpadów tyle, co śmieci resztkowych czy biodegradowalnych. Jak będziesz mieć wszystkie te odpady w jednym worku, bez problemu dokonasz ich segregacji w dużym śmietniku. Jeśli Gdańsk jest Twoim miastem to wiesz, jak ważna jest tam odpowiednia segregacja odpadów. Przyłóż swoją cegiełkę do tego eko zjawiska. 

W jakie miejsce należy wyrzucać szkło?

W domu niepotrzebne szkło powinieneś przechowywać w oddzielnym worku. Potem musisz je wrzucić w zielonym pojemniku. Mówiąc szkło mamy na myśl między innymi butelki, słoiki czy też pojemniki po kosmetykach – oczywiście nie te wykonane z plastiku. Nie zapominaj że im czystsze szkło tym korzystniej. Nie znaczy to jednak ,że musisz je myć, wystarczy usunąć wszystkie zakrętki, które wyrzucamy do kontenera w kolorze żółtym. Pamiętaj,aby nie wyrzucać do zielonego kontenera tak zwanego szkła płaskiego. Jest to na przykład szyba, zbite lusterko lub szkło kuchenne. Takie odpady natomiast powinny trafić do odpadów resztkowych.  

Gdzie powinno się wyrzucać papier?

Generalnie papier, który może trafić do recyklingu nie ma prawa być brudny ani lakierowany. W niebieskim pojemniku znajdują się gazety, zeszyty, książki bądź  kartony. 

Odpowiednia segregacja artykułów higienicznych- jak powinna wyglądać?

Produkty takie jak tampony, pieluchy, waciki do twarzy, chusteczki jednorazowe lub zabrudzone ręczniki papierowe – powinniśmy wrzucić do odpadów resztkowych. Natomiast styropian nie jest odpowiedni do recyklingu. W związku z czym wszystkie rzeczy wykonane ze styropianu powinny trafić do resztek.

W jakie miejsce powinno się wyrzucać odpady od zwierząt?

Odpady od zwierząt takie jak przykładowo psie odchody, koci żwirek bądź ściółka gryzoni należy wrzucać do odpadów resztkowych

Nie zapominaj, że segregacja śmieci to wspólny obowiązek wszystkich mieszkańców Gdańska, a także całego kraju. Miej też w pamięci, że w miejscu gdzie odpadki nie zostaną posegregowane, koszty odbioru odpadów będą wyższe. W praktyce znaczy to, że nawet jeżeli jedna osoba nie segreguje odpadów to reszta sąsiadów zapłaci za to.