Beton zwykły w połączeniu ze stalą zbrojeniową jest z reguły wykorzystywany przy tworzeniu odpowiedzialnych konstrukcji nośnych czyli fundamentów, stropów czy schodów. Ale dzięki modyfikacjom postaci mieszanek betonowych możliwe jest także uzyskanie materiałów o szczególnym charakterze. Z wykorzystaniem takiego betonu można robić elementy, które będą pełnić funkcje dekoracyjne, ciepłochronne oraz odwadniające.
Co wiemy o betonie zwykłym?
Beton zwykły jest dość często używany przy wytwarzaniu elementów konstrukcyjnych jak między innymi ściany osłonowe lub pustaki, w deskowaniach i w formie wylewek. Niestety taki typ betonu pomimo tego, że jest solidny to zdarza się, że pęka i rozwarstwia się. Wylewki betonu zwykłego nie należy robić w zimie.
Aby wyprodukować ten typ betonu, używa się kruszywo naturalne jak na przykład żwir lub kruszywo łamane jak między innymi granit.
W nawiązaniu do norm europejskich, które opisują beton zwykły jako tworzywo o gęstości 2 000-2 600 kg/m3, to terminologią tą są objęte także betony o szczególnych parametrach – na przykład betony mrozoodporne, betony drogowe albo betony hydrotechniczne.
Co to są i jakie istnieją klasy betonu?
Każdy rodzaj betonu ma określoną klasę, która oznacza ich gęstość pozorną i wytrzymałość na ściskanie. W takim podziale obowiązują z góry ustalone normy europejskie. Klasy betonu są oznaczane przez literę i w ten sposób betony ciężkie posiadają oznaczenie „C” a lekkie „LC”.
W klasie betonu oprócz liter są też liczby i oznaczają one wspomnianą wcześniej wytrzymałość. W przypadku betonów ciężkich i zwykłych istnieją klasy od C8/10 do C100/115. Betony lekkie natomiast obejmują zakres od LC8/9 do LC 80/88.
Wobec tego jeżeli planujemy postawić dom to najczęściej będziemy zmuszeni sięgnąć po beton o wartościach C8/10, C12/15, C16/20, C20/25 i C25/30.
Jakie wyróżniamy rodzaje betonu?
W sklepach można kupić wiele różnych typów betonu, jest ich minimum kilkanaście i każdy ma w pewnym stopniu inny skład, a więc też gęstość i zastosowanie.
Wyróżnić możemy przykładowo beton hydrotechniczny, polimerowy, samozagęszczalny, samopoziomujący, lekki, posadzkowy, wodoszczelny, architektoniczny lub ze zbrojeniem rozproszonym.
Dla przykładu beton samozagęszczalny najczęściej zastosujemy do tworzenia elementów żelbetowych, które przybierają trudne kształty albo gęste zbrojenie i nie możemy użyć wibratorów, które mogłyby je utwardzić.
Beton hydrotechniczny dla odmiany znajduje zastosowanie przy wznoszeniu konstrukcji, które służą formowaniu zasobów wodnych. Jest tak dlatego, że charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na zawilgocenie, minusowe temperatury i wypłukiwanie.
Beton architektoniczny za to jest całkiem powszechny w trakcie wykańczania pomieszczeń ponieważ jest on niesamowicie wytrzymały a mimo wszystko jest bardzo estetyczny. Elementom stworzonym z betonu architektonicznego można nadać każdy kształt, powierzchnię i barwę.
Jak widzicie jest dużo różnych typów betonu i przed dokonaniem zakupu należy zainteresować się jaki rodzaj będzie nam potrzebny. Można też zadbać o to, aby firma, z której chcecie nabyć beton była zweryfikowana, a taką na pewno zlokalizujecie w województwie Pomorskim. Gdańsk i Gdynia są znane z fachowych producentów betonu, dla przyładu Polgravel – beton i na pewno nie będziecie rozczarowani zamawiając od nich mieszankę.