7 czerwca 2023

Restauracja klasycznych samochodów – co trzeba o niej wiedzieć?

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego pewne auta jeżdżą na żółtych tablicach rejestracyjnych? To tzw. klasyki. Prawo posiadania charakterystycznych, żółtych tablic jest zarezerwowana dla wiekowym samochodom(ów), których produkcję przerwano lata temu. Klasyczny samochód to także inwestycja i metoda gromadzenia majątku przez ludzi. Co roku przybywa osób skupujących stare samochody i lokujących w nich swoje aktywa. Aby samochód miał odpowiednią wartość, ważne jest aby był w dobrym stanie – działający, z oryginalnymi elementami. Przywrócenie pojazdu do ładu to sprawa dla mechaników specjalizujących się w renowacji klasyków. Dobrze odświeżony samochód można potem z dumą pokazywać na coraz popularniejszych targach, zlotach czy pokazach poświęconych zabytkom.

Jakie samochody Można określić mianem klasyka?

Żeby samochód mógł uzyskać wpis do rejestru zabytków, musi on spełniać pewne kryteria. Po pierwsze musiało minąć co najmniej 25 lat od momentu jego produkcji. Natomiast od czasu kompletnego zakończenia produkcji modelu X musi upłynąć co najmniej 15 lat. Co więcej co najmniej 75% części takiego auta musi być oryginalnych. Po spełnieniu określonych wymogów formalnych ma miejsce weryfikacja(ę) wniosku przez dedykowany(ą) organ: Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po uzyskaniu korzystnej oceny konserwatora, pojazd otrzymuje miano zabytku. Należy pamiętać, że starsze auta wymagają odpowiedniej opieki. W związku z tym renowacja starych samochodów zyskuje coraz  większe zainteresowanie ze strony klientów. Zapotrzebowanie na wyspecjalizowane w klasykach warsztaty stale się zwiększa. Jakimi konkretnie usługami zajmują się eksperci od zabytkowych aut? 

Najpopularniejsze usługi restauracyjne

Posiadanie zabytkowego samochodu to nie tylko prestiż, ale też obowiązki. Renowacja takiego auta może się odbyć po uprzednim kontakcie z konserwatorem. Wszystkie działania mające miejsce przy aucie lub wymiana części wymagają zielonego światła od konserwatora zabytków. Ze względu na wiek(u), często bywa dużo do naprawy przy tego typu samochodach, dlatego potrzeba czekania na zgodę konserwatora bywa chwilami uciążliwa. Do najczęściej wykonywanych serwisów związanych z rewitalizacją i utrzymaniem samochodów zaliczamy:

  • Naprawy blacharskie – czas zostawia swój ślad na samochodach, karoseria wielu z nich przez lata pokryła rdza. Usuwanie korozji, czyszczenie i odnowa komponentów stanowią podstawowe prace odświeżające klasyki. Bywają sytuacje, że, ze względu na brak dostępu do oryginalnych części, niezbędne jest stworzenie ich we własnym zakresie według określonych projektów.
  • Remonty silników – silnik to serce auta. To często dla jego dźwięku fani motoryzacji inwestują w klasyczne samochody. Potrzeba renowacji silnika może wiązać się z różnymi konsekwencjami – drobnymi zmianami ale też ze skomplikowanymi remontami generalnymi.
  • Naprawy tapicerskie – specjaliści postarają się aby samochód wyglądał świeżo także w środku. Remonty kokpitu, obicia foteli, prace tapicerskie – w zasadzie jedynym limitem w tej sytuacji może być fantazja konsumenta. Albo wskazania kuratorskie.
  • Naprawy wyposażenia samochodu – kolejną z podstawowych usług świadczonych przez specjalistów jest opcja rewitalizacji wyposażenia auta. Dotyczy to wszystkich elementów auta – zawieszenia, skrzyni biegów, hamulców itp
  • Całościowe odnawianie – na rynku występują garaże, które trudnią się holistyczną renowacją starszych samochodów. Proces ten jest bardzo żmudny i pracochłonny, jednak efekty pracy mechaników często porażają. Auto po kapitalnej renowacji często prezentuje się lepiej niż w okresie produkcji.

Komu powinno się przeprowadzić renowację

Klasyczne auto – jeśli ma służyć przez długi czas, i co z tego wynika zyskiwać na wartości, powinno mieć stałą opiekę na przyzwoitym poziomie. Najlepiej powierzyć pojazd specjalistom. Ze wzrostem zainteresowania starszych(ymi) modeli(ami), rynek mechaników specjalizujących się na wiekowych autach rośnie. W odniesieniu do tego warto zwrócić uwagę na ofertą(ę) i otrzyman(e)ymi opini(e)ami okolicznych speców. Produkcji pewnych samochodów zaniechano lata temu, co za tym idzie ceny i dostępność części wymiennych bywają różne. Doświadczeni mechanicy mają jednak na to autorskie rozwiązania i właściwe dojścia.