31 marca 2023

Profesjonalna firma budowlana- jakie usługi świadczy?

Przedsiębiorca zajmujący się prowadzeniem specjalistycznej firmy budowlanej powinien zadać sobie pytanie jaki charakter usług chce oferować? Pojęcie usług budowlanych jest obszerne, definiowane przez prawo budowlane. Zgodnie z przepisami usługi budowlane rozumiane są jako budowanie, przebudowywanie, montaż, wynurzanie, oraz remont budynku.  Zakładając przedsiębiorstwo budowlane nie jest potrzebne posiadanie licencji, czy zezwoleń. W rzeczywistości właścicielem może być każdy, także bez specjalistycznej szkoły. Mimo to zakres części prac przez wzgląd na bezpieczeństwo wymaga posiadania uprawnień. Oczywiście w takiej sytuacji przedsiębiorca może po prostu zatrudnić osoby  posiadające wymagane pozwolenia. Jakie czynności wchodzą w zakres prac budowlanych? Jaki zakres usług może oferować specjalistyczna firma budowlana, taka jak np. https://fb-jelcz.pl/?

Roboty drogowe – budowa dróg i autostrad

Jedną z usług świadczonych przez przedsiębiorstwa budowlane jest budowa dróg. Oczywiście nie każde przedsiębiorstwo będzie miało ją w swojej ofercie, ponieważ jest to dosyć specyficzna specjalizacja, z pewnością bardzo różni się od budowy budynków. Przedsiębiorstwo zajmujące się robotami drogowymi powinna być wyposażona w specjalistyczny sprzęt. Oprócz samego wybudowania nawierzchni niektóre firmy oferuje kompleksowe zadbanie o wyposażenie drogi, także części podziemnej, czyli np. kanalizacja, woda, gaz, instalacja techniczna. Oczywiście również w tym obszarze branży budowlanej istnieją specjalizacje. Część firm zajmuje się budową autostrad, inne z kolei ścieżkami rowerowymi, parkingami czy brukowaniem nawierzchni. Istotne, aby usług drogowych dana firma była także terminowa. Budowa dróg zazwyczaj ma wpływ na utrudnienia w ruchu, które może być bardzo męczące w miastach gdzie sezonowo pojawia się wielu turystów czyli np. Zakopane, Trójmiasto- Gdańsk, Gdynia, Sopot.

Wywóz gruzu i odpadów budowlanych

Wszystkie budowy wiążą się z powstaniem odpadów budowlanych czyli np. gruzu. Doskonałym rozwiązaniem jest, gdy zatrudniona firma budowlana posiada w swojej ofercie także wywóz odpadów. Nie ma potrzeby wówczas szukać i angażować kolejnych podwykonawców. Hałdy gruzu oczekujące na posprzątanie z pewnością nie ułatwiają progresu prac budowlanych, dlatego warto dbać o ich okresowe pozbywanie się. W takim przypadku firma budowlana posiadająca odpowiedniej wielkości kontenery i wydajny sprzęt jest bez wątpienia na wagę złota. 

Wynajem profesjonalnego sprzętu budowlanego

Duże firmy budowlane mogą także rozszerzyć ofertę swoich usług o wynajem maszyn budowlanych jak np. koparka.  Takie maszyny nie zawsze pracują, a szkoda aby stały na placu bezczynnie. Dlatego część firm budowlanych decyduje się na wynajem swoich maszyn. Mogą to być koparki kołowe i gąsiennicowe, spycharki, walce i wiele innych. Oczywiście taki sprzęt potrzebuje profesjonalnej obsługi, dlatego zazwyczaj jest ona w pakiecie z maszyną. Wykwalifikowana kadra znacznie lepiej poradzi sobie z prowadzeniem specjalistycznej koparki, niż amator. 

Wymiana gruntu, nasypy, wykopy- zakres usług profesjonalnej firmy budowlanej

Wachlarz prac ziemnych to m.in. wykopy, nasypy, i wymiana gruntu. Niektóre firmy budowlane oferują również przygotowanie gruntu przed rozpoczęciem budowy. Niekiedy budynek nie może powstać przez nieodpowiedni grunt. Taki problem jest w stanie rozwiązać firma oferująca kompleksowe roboty ziemne. Z takiej usługi można skorzystać również wówczas, kiedy niezbędne jest wykonanie wykopu lub nasypu. Profesjonalne przedsiębiorstwo budowlane jest w stanie wykonać takie usługi sprawnie i rzetelnie biorąc pod uwagę wszelkie uwarunkowania.

Układanie kostki brukowej, czyli całościowe usługi brukarskie

Kolejną usługą prac budowlanych jest z pewnością układanie kostki brukowej. Jest to dosyć powszechna usługa będąca w zakresie prac wielu firm. Ważne aby realizować ją z dużą starannością przez specjalistów z doświadczeniem. Układanie kostki to dosyć szeroki wachlarz czynności obejmujący zarówno ścieżki ogrodowe, jak i brukowanie parkingów.

Przedsiębiorstwo budowlane a wyburzanie budynków

Wyburzenia budynku wymaga specjalistycznej wiedzy i właściwego sprzętu. Firma oferująca takie usługi powinna robić to przede wszystkim bezpiecznie i posiadać wykwalifikowanych pracowników. Aby prace odbywały się sprawnie i bez utrudnień niezbędne jest całościowe podejście. 

Budowa bezpiecznych placów zabaw

Przedsiębiorstwa oferujące budowę placów zabaw pracują zarówno z osobami prywatnymi, jak i dyrektorami szkół. Wykonują swoje usługi także dla miejsc publicznych jak np. parki. Firma posiadająca w swojej ofercie tę usługę musi zadbać głównie o bezpieczeństwo takiego miejsca. Często wybudowanie takiego placu to nie tylko zamontowanie urządzeń, ale także przygotowanie gruntu, podciągnięcie prądu i wiele innych. Ważne aby podejście specjalistów było całościowe. 

Transport materiałów budowlanych- profesjonalna firma budowlana

Czy firma budowlana może zajmować się także transportem? Oczywiście, że tak! Część firm posiada w swojej ofercie taką usługę jak transport materiałów sypkich, tzn piasku czy innego rodzaju materiały. Zazwyczaj taka usługa jest zapewniana z profesjonalną obsługą ciężarówki. Z pewnością pojazdy muszą być dostosowane do przewozu tego typu surowców.