7 czerwca 2023

Piękne kwiaty i kompozycje kwiatowe – tajniki florystyki funeralnej

Ceremonia pogrzebowa ma naprawdę długą historią –można powiedzieć, że tak długą jak sama ludzkość. Metoda przeprowadzanie ceremonii i pogrzebania nieboszczyka różni się  w poszczególnych kulturach. W Polsce trudno ujrzeć sobie pogrzeb członka rodziny bez licznych, wyjątkowych wiązanek pogrzebowych. Niemal każda kwiaciarnia, zwłaszcza znajdująca się niedaleko cmentarza, oferuje wykonanie bukietów pogrzebowych. Kompozycje kwiatowe podczas ostatniego pożegnania uosabiają kruchość ludzkiego życia i są sposobem pożegnania się ze zmarłym. Kompozycje pogrzebowe mogą być również pięknym podkreśleniem podniosłej atmosfery w świątyni. Prwaie każda osoba przychodząca na pogrzeb przynosi ze sobą jakiś bukiet pogrzebowy, którym później ozdabiany jest grób. Jakie są typy i techniki florystyki funeralnej? Czym różnią się wieńce pogrzebowe od kompozycji na grób? Gdzie kupić wieńce pogrzebowe szczecin?

Jakie kwiaty będą odpowiednie na pogrzeb?

Oczywiście nie każdy gatunek kwiatów będzie się nadawał do udekorowania grobu, zwłaszcza jesienią i zimą. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pożegnać bliską osobę kwiatami, które lubił, jeżeli wystarczająco dobrze go znaliśmy. Pomimo tego w naszym kręgu kulturowym jest kilka gatunków kwiatów, kojarzonych głównie z pogrzebami. Są to rośliny najczęściej używane w wieńcach pogrzebowych przez kwiaciarnie. Odznaczają się długą wytrzymałością i należą do nich przede wszystkim: hortensje, chryzantemy, róże, kalie, lilie, mieczyki, a także goździki. Rośliny te spotkać można w różnych odmianach kolorystycznych, dzięki czemu są często wybierane przez florystów. Jednakże najchętniej wybierane kolory na ostatnie pożegnanie to białe, kremowe, czerwone i fioletowe. Ważna jest tutaj symbolika poszczególnych barw. Biały i kremowy to kolory spokoju, czystości, fioletowy z kolei kojarzony jest z żałobą. Przynosząc czerwone kwiaty na pogrzeb można wyrazić miłość do zmarłej osoby.

Jakie są rodzaje florystyki pogrzebowej?

Florystyka pogrzebowa dzieli się na dwa główne rodzaje. Zalicza się do nich florystyka powiązana z ceremonią pogrzebową, oraz florystyka przeznaczona na groby. Twory florystyczne jakie można tutaj wymienić to m.in.: kompozycje nagrobne, dekoracje kościoła, dekoracje trumny, wieńce pogrzebowe, bukiety kondolencyjne, oraz wiele innych. Wszystko zależne jest od wymagań osoby kupującej m.in. zasobność portfela, relacja jak ją wiązała z nieboszczykiem, a także osobiste preferencje. Na pogrzeby zazwyczaj zamawiane są wieńce czy wiązanki pogrzebowe. Wieńce są rozbudowaną konstrukcją, stojącą pionowo, głównie kupowaną przez najbliższą rodzinę czy delegacje firmowe. Wiązanka, jest mniej rozbudowana kompozycją, którą można położyć na trumnie czy grobie i przynoszona jest przez dalszą rodzinę i kolegów. Osoby mniej związane ze zmarłym wybierają najczęściej proste bukiety, ewentualnie pojedyncze kwiaty. Na pewno wybór odpowiedniej kompozycji kwiatowej zależny jest również od możliwości finansowych osoby zamawiającej, oraz jej prywatnych upodobań. Wieńce i wiązanki pogrzebowe można kupić w kwiaciarniach położonych przy cmentarzach. W większych miastach jak Szczecin wybór jest bardzo różnorodny. 

Jakie są najpowszechniejsze techniki florystyczne?

Technik florystycznych jest niezwykle dużo. Jednakże florystyka funeralna nieco różni się od innych. Bez wątpienia każda kwiaciarnia może wypracować własne techniki florystyczne. Mimo to te najbardziej powszechne i potrzebne to: drutowanie, klejenie, wicie, szynowanie, owijanie, oraz nadziewanie. Z technik wiązania możemy dodatkowo wyróżnić wiązanie spiralne czy równoległe. Spiralne odróżnia się tym, że łodygi dokładane są po kolei, składana pod odpowiednim kątem. Krępuje się je w miejscu, gdzie stykają się ze sobą łodygi. Wiązanie równoległe polega na układaniu kwiatów obok siebie, czyli równolegle. Aby całość była stabilna wykorzystuje się kilka wiązań. Techniką, która bardzo często stosowana jest we florystyce funeralnej jest drutowanie. Pozwala ono na nadanie pożądanego kształtu łodygom, a mimo to one się nie łamią. Powszechnym narzędziem we florystyce jest również pistolet na gorący klej, który umożliwia uniknąć nawijania na druty.