Prawo jazdy to dla większości zdających jeden z najważniejszych egzaminów w życiu, ważniejszy niż egzamin dojrzałości. Dzieje się tak głównie przez na ogromne pokłady emocji, które nam wtedy towarzyszą, gdyż jest to niemały stres dla dużej części zdających. Pomimo, iż kurs to jazdy z instruktorem, kiedy zostajemy sam na sam w pojedźcie z osobą egzaminującą, wszystko wydaje się trudniejsze. Co zrobić, aby ułatwić sobie ten ciężki moment?
Dobre wskazówki na egzamin praktyczny.
Egzamin praktyczny na prawo jazdy jest złożony z kilku elementów, które są niezmienne. Są to: przygotowanie do jazdy, jazda, po łuku, tzw „górka”, a po odpowiednim ich wykonaniu, egzaminator wyjeżdża z kursantem “na miasto”, po to by przetestować umiejętność prowadzenia pojazdów w ruchu drogowym. W trakcie trwania praktycznego egzaminu na prawo jazdy należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim bądźmy skupieni – podczas każdego etapu egzaminu, musimy najlepiej jak to możliwe wykonać wyzanczone zadania. Egzaminator zwróci uwagę na najdrobniejsze szczegóły, najbardziej istotne elementy to:
– ustawienie lusterek i fotela
– zapięcie pasów
– łuk należy przejechać ciągiem – inaczej egzaminator uzna przejazd za błędny
– samochód po przejechaniu łuku musi całą powierzchnią znajdować się w obrębie „koperty”
– podczas jazdy na mieście, przy każdym manewrze trzeba włączać kierunkowskazy
– nie wolno przekraczać dozwolonej w mieście prędkości
– trzeba zwracać szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów i sygnalizację świetlną oraz jej rozmieszczenie
– nie ma co się spieszyć
– każdą czynność trzeba wykonać dokładnie i uważnie w taki sposób, aby egzaminator mógł zaobserwować, że jesteśmy czujni i dbamy o bezpieczeństwo na drodze
– zarówno swoje jak i innych.
Podczas każdej z wyżej wymienionych czynności, trzeba być skupionym i ostrożnym. Należy pamiętać, że nie jest to tylko egzamin praktyczny, który nada nam uprawnienia do jazdy samochodem, lecz także o tym, że znajdujemy się na dordze pośród innych kierowców a także niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego.
Jakie mamy możliwości w sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni swoich umiejętności przed egzaminem?
Gdy czujemy, iż to jeszcze nie jest ten moment na podejście do egzaminu praktycznego albo mamy ochotę jeszcze przez jakiś czas jeździć w obecności instruktora, warto pomyśleć o dodatkowych jazdach. Jazdy dodatkowe w Gdańsku są rozwiązanie stosowane przez większość ośrodków szkolenia kierowców, szczególnie w większych miastach jak np. Gdańsk, Łódź czy Poznań, z uwagi na ogromny teren, w który potencjalnie możemy trafić podczas egzaminu. Dzięki zakupieniu dodatkowych godzin jazdy mamy możliwość przede wszystkim podszlifować nasze umiejętności za kierownicą, a co za tym idzie zyskać większą pewność siebie w czasie prowadzenia samochodu. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, zwłaszcza kiedy mamy jakiekolwiek obawy.