7 czerwca 2023

Naczelna Rada Adwokacka – o co chodzi z tą organizacją?

Na pewno wszyscy adwokaci w Kłodzku mieli styczność z Naczelną Radą Adwokacką. Organizacja ta znajduje się w Warszawie i zajmuje się szeroko pojętym sprawowaniem pieczy nad zawodem adwokata. Co jednak przede wszystkim wykonuje Naczelna Rada Adwokacka i kogo w niej spotkamy?

Kto tworzy Naczelną Radę Adwokacką?

Na czele Naczelnej Rady Adwokackiej stoi przede wszystkim Prezes NRA. Rada powstała w 1919 roku i wtedy właśnie prezesem został Cezary Ponikowski. Stał on na czele NRA w latach 1919-1920, 1921-1923, 1924-1926 oraz 1928-1929. {Oprócz niegoPoza nim w Naczelnej Radzie Adwokackiej pojawiają się także adwokaci i dziekani okręgowych rad adwokackich. To co ważne, to że nie są to randomowi/przypadkowi prawnicy. Wybranków wybiera Krajowy Zjazd Adwokatury i nie może powołać ich więcej niż ośmiu z tej samej izby. Teraz prezesem NRA jest Przemysław Rosati, który został wybrany do tej roli w zeszłym roku.

Jakimi rzeczami zajmuje się Naczelna Rada Adwokacka?

Jednym z najistotniejszych obowiązków Naczelnej Rady Adwokackiej jest reprezentowanie adwokatury. Poza tym zajmuje się ona również definiowaniem zasad sprawowania zawodu i monitorowaniem działalności okręgowych rad adwokackich. To oczywiście nie są wszystkie zadania Naczelnej Rady Adwokackiej. Każdy prawnik w Kłodzku wie, że to właśnie tam odbywa się monitorowanie kształcenia aplikantów. Na liście obowiązków pojawiają się też nie mniej istotne rozpoznawanie odwołań od uchwał okręgowych rad adwokackich albo tworzenie wniosków i postulatów w zakresie tworzenia prawa i posługiwania się nim. Z niewiele mniej ważnych obowiązków można w tym miejscu wymienić między innymi ustalanie regulaminów odnośnie wzorów pieczęci organów adwokatury a także tego w jaki sposób finansować wizytatorów. Bezspornie obowiązków adwokatów, którzy należą do NRA jest zdecydowanie więcej. Właśnie dlatego w jej skład wchodzi aż tyle osób.

Szybsza praca adwokatów?

Ze względu na to, że Naczelna Rada Adwokacka opiekuje się wszystkimi prawnikami, próbuje także uwspółcześnić i przyspieszyć ich pracę. Właśnie z tego powodu prezes Naczelnej Rady Adwokackiej zaczął planować przestawienie się na cyfrową komunikację z samorządem i wymiarem sprawiedliwości. Do tej pory wszystko odbywało się w większości analogowo, co potrafiło mocno wydłużać proces. Tego typu rewolucje jednak wiążą się z potrzebnymi pieniędzmi, a te Naczelna Rada Adwokacka planuje dostać od wszystkich zapisanych w niej adwokatów. Prawdopodobnie będzie się to wiązało ze zwiększeniem składki, którą co miesiąc muszą opłacać adwokaci. Czasem jednak warto zainwestować w tak znaczącą zmianę jak przejście na cyfrową kancelarię. W dzisiejszych czasach, gdy prawie wszystko odbywa się przez internet, taka rewolucja powinna zajść przynajmniej kilka lat temu.