31 marca 2023

Na czym polega obróbka ubytkowa?

By kawałki materiału zamieniły się w rzeczywiste elementy, powinno się je obrobić. Jedną z procedur jest odlewanie kształtów w formie. Jednak żeby zyskać wysoki stopień precyzji, trzeba użyć wysoce złożonych sposobów odlewniczych, lecz i tak odlaną formę trzeba obrobić do ostatecznego kształtu, szlifując naddatki materiału w postaci nadlewów.

Inną opcją jest tak zwana obróbka skrawaniem. Ta nowa technika pozwala na bardzo szczegółową obróbkę metali, ale nie tylko, możliwe jest ją stosować także przy obróbce drewna, szkła, kamienia a nawet tworzyw sztucznych. Dzięki użyciu tej techniki mamy dużą staranność wykonania, jak również powtarzalność kształtów. W tym artykule opowiemy ci więcej o bardzo popularnej ostatnio technice, jaką jest obróbka ze skrawaniem.

Tekst powstał we współpracy z firmą Masz-ZAP, będącą specjalistą  w dziedzinie obróbki skrawaniem.

Czym jest obróbka skrawaniem? Obróbka skrawaniem – Co to właściwie jest?

Najprościej mówiąc, obróbka skrawaniem jest to redukcja zbędnego tworzywa, aż do pozyskania odpowiedniej formy. Ta technika obróbki metali jest jednym z rodzajów tak zwanej obróbki ubytkowej, to znaczy, że aby otrzymać dany kształt powinno się po kolei redukować warstwy niepotrzebnego surowca, czyli naddatku.

Obróbka skrawaniem to metoda, którą można wykonać z pomocą narzędzi takich, jak tokarki, frezarki, wiertarki czy szlifierki, jednak najnowszym rozwiązaniem są maszyny CNC.

Maszyny te nie tylko są o wiele bardziej efektywne niż znane metody, lecz także umożliwiają dużo większą automatyzację procesu. Ich zaletą jest precyzja, z jaką frezują obiekty. Dzięki odpowiedniemu programowaniu maszyny możemy zrobić bardzo małe detale i podzespoły maszyn o skomplikowanych formach. Dokładność, z jaką wykonywana jest obróbka metali dzięki maszynie CNC dochodzi nawet do kilku mikronów.

Co to jest dogładzanie długoskokowe?

Honowanie jest jedną z metod , mającą na celu wygładzenie danej powierzchni. Wykorzystuje się je w ostatecznej obróbce przedmiotów wymagających dużej szczegółowości. W ten sposób wykańcza się często otwory o okrężnym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne produktów obrotowych walcowych lub stożkowych. Honować można również powierzchnie płaskie oraz niektóre uzębienia.

Zaletą gładzenia jest wysoka precyzyjność wymiarowa jak również nieduża chropowatość. Wygładzać dają się zarówno bardzo małe, jak i duże elementy.

Najmniejsza akceptowalna średnica to kilka milimetrów, a największa wynosi około 1m. Element może mieć długość od jednego centymetra do około 20 m. Warto mieć na uwadze, iż ostateczny efekt gładzenia będzie ściśle uzależniony od:

  • materiału z jakiego zostały wykonane pilniki ścierne,
  • kąta przycięcia śladów,
  • rodzaju cieczy służącej do marowania oraz chłodzenia,
  • nacisku powierzchniowego.

Narzędziem, które wykorzystywane jest do honowania jest gładzik, a więc głowicy, na której obwodzie umieszczone są pilniki ścierne. Praca odbywa się poprzez wykonywanie ruchów rotujących oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród zalet honowania znajdują się przede wszystkim: wysoką dokładność umożliwiającą dobre dopasowanie elementów, co znacznie zmniejsza ich zużywanie się, jak również dłuższą żywotność detali, co wynika z niskiego nacisku na tworzywo.

Jakie są metody obróbki skrawaniem?

Wyróżnia się parę metod obróbki skrawaniem, a zalicza się do nich:

Obróbka punktowa

Polega ona na ukształtowaniu wycinanego przedmiotu za pomocą ruchu tylko jednego fragmentu ostrza. Zarys powierzchni przedmiotu jest odwzorowaniem toru ostrza.

Obróbka kształtowa

W tym przypadku kształt powstaje dzięki odwzorowaniu w surowcu obrabianym zarysu krawędzi skrawającej narzędzia. Forma ostrza warunkuje w ten sposób kształt przedmiotu.

Obróbka obwiedniowa

Zastosowanie podanej metody sprawia, iż narzędzie wykonuje jednocześnie ruch liniowy i obrotowy. Kontur formy tworzy się więc w wyniku zazębienia się powierzchni przedmiotu z narzędziem. Jednak jest to uznawane za dość kosztowne, a przez to nieczęsto stosowane rozwiązanie.

Etapy obróbki skrawaniem

Etapy wykonywania obróbki skrawaniem zazwyczaj dzieli się ze względu na dokładność.

Obróbka zgrubna

Jest to szybkie usunięcie górnych warstw oraz przygotowanie bryły do następnych etapów obróbki. Ten etap jest bardzo ważny ze względu na tępo i maksymalizację wydajności obróbki. Za pomocą szybkich i głębokich ruchów usuwana jest duża część zbędnego materiału, można wtedy przystąpić do kolejnego kroku.

Obróbka średnio dokładna

Jest to decydujący etap podczas obróbki skrawaniem. Podczas skrawania na tym etapie zyskuje się pożądany kształt, dlatego ten krok bywa nazywany inaczej obróbką kształtującą.

Obróbka dokładna

Jest to jeden z końcowych momentów obróbki metalu. Polega na skrawaniu do wymaganych przez nas wymiarów. Podczas tego forma jest też wygładzana jak też dopracowane są jej detale. Inną nazwą tego etapu jest obróbka wykańczająca.