31 marca 2023

Na czym polega formowanie rotacyjne?

Metoda formowania rotacyjnego pozwala na wytwarzanie obiektów niewypełnionych w środku. Usługa roto wykorzystywana jest do tworzenia detali wielkogabarytowych. Przeczytaj nasz tekst aby doinformować się na czym dokładnie ta metoda polega.

Na czym polega formowanie rotacyjne?

Formowanie roto jest jedną z technologii przetwarzania tworzyw sztucznych. Ta metoda polega na rozprowadzeniu tworzywa sztucznego, i umiejscowieniu go wewnątrz rozgrzanej formy, po jego powierzchni wewnętrznej. Po co stosuje się tę metodę?

Rotomoulding stosuje się do przykładowo do produkcji wyrobów plastikowych o różnej grubości ścianek i dowolnych kształtach oraz różne kolory. Produkty otrzymane w taki sposób wykorzystywane są w przemyśle, handlu, medycynie, czy też w rolnictwie.

Jak przebiega formowanie rotacyjne

W trakcie formowania rotacyjnego, forma obraca się w wielu kierunkach, co uniemożliwia równomierny rozkład poddanego temu zadaniu tworzywa. Dzięki temu możliwe jest zachowanie takiej samej grubości ścianek. Wsparcie dla ogrzewającego formę ruchu gazu to wentylator, którego działanie jest pomocne w wyrównaniu temperatury w komorze. To natomiast ma duży wpływ na ulepszenie współczynnika wnikania ciepła do formy. Kiedy forma będzie miała temperaturę która umożliwia przetopienie i rozpływanie tworzywa, występuje jej niezbyt szybkie ochłodzenie, które ma na celu zminimalizowanie naprężeń, które są wewnątrz oraz zapobieganie powstawaniu zniekształceń detali.

Jakie są plusy formowania rotacyjnego?

Formowanie roto ma dużo korzyści. Zaczynając od tego, że rotowane produkty z reguł nie posiadają żadnych rys, czy też szwów spawania. Ponadto, metoda ta umożliwia wyprodukowanie dużych przedmiotów w sposób ekonomiczny.