31 marca 2023

Na co powinno się zwrócić uwagę przy wyborze dźwigów osobowych?

W obecnych czasach jazda windą to nie tylko ułatwienie, ale wręcz konieczność. Dźwigi osobowe znacznie ułatwiają transportowanie osób oraz towarów. Wykorzystywane są w większości budynków prywatnych oraz publicznych. Jak wybrać dobrą windę oraz co powinno się wziąć pod uwagę?

Co warto wiedzieć o windach osobowych?

Winda to zwykle platforma lub kabina o niewielkich rozmiarach, która za pomocą właściwej mechaniki przemieszcza się w specjalnym szybie lub po prowadnicach. Dzięki niej można przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami. Windy montowane są w obecnych czasach praktycznie wszędzie – zwłaszcza w budynkach, z których korzystają osoby niepełnosprawne.

Dlaczego opłaca się zdecydować na dźwigi osobowe?

Zamontowanie windy niesie bardzo wiele zalet. Przede wszystkim znacznie podnosi cena mieszkań. Dźwig osobowy jest szczególnie ważny przy małych dzieciach, rodzinach oraz osobach starszych. Pozwala to wygodniej wnieść ciężkie zakupy czy zorganizować przeprowadzkę bądź remont. Właśnie z tego powodu współcześnie w większości budynków montowane są dźwigi osobowe i cieszą się one coraz większą popularnością. 

Jak wybrać dźwig osobowy?

Najlepsza winda powinna być przede wszystkim bezpieczna oraz zaprojektowana tak, by spełniać potrzeby korzystających z niej osób. Na pierwszym miejscu powinno się zaplanować przede wszystkim udźwig windy. Określany jest on w kilogramach. Wskazuje, jaka maksymalna ilość osób może korzystać z windy. Niezbędna do określenia jest również prędkość jazdy i rodzaj zastosowanego napędu. Niezbędny do ustalenia jest także rodzaj sterowania i napęd.

Winda osobowa – komu można powierzyć jest realizację?

W obecnych działa wiele firm, które zajmują się wykonywaniem wind. Wybierając najlepszą firmę warto wziąć pod uwagę kilka najważniejszych parametrów. Bardzo istotne jest przede wszystkim duże doświadczenie i solidna pozycja na rynku, ponieważ to one przekładają się na wysoką jakość wykonywanych usług. Dobrze jest sugerować się również opiniami odnośnie przedsiębiorstwa – można je znaleźć przykładowo w Internecie. Wiele firm ma w swojej ofercie mnóstwo usług oraz zapewnia gwarancję oraz montaż, co jest dodatkowym atutem.

Czym jest resurs?

Stosunkowo nowym rozporządzeniem jest obowiązek realizowania resursu. Informuje on, przez jaki okres czasu urządzenie może być bezpiecznie i efektywnie używane. Resurs według rozporządzenia musi zostać wykonany zaraz po zamontowaniu dźwigu osobowego, a następnie konieczne jest regularne powtarzanie go co roku. Resurs wyznaczany jest bazując na dotychczasowej eksploatacji urządzenia.

W przypadku gdy resurs dźwigu się zakończy, niezbędne jest przeprowadzenie przeglądu specjalnego i odnotowanie przeprowadzonych działań. Tego typu przegląd dotyczy konstrukcję nośną oraz zespoły mechaniczne. Kontrolowane są również układy hydrauliczne i bezpieczeństwa. Zarówno resurs, jak i przegląd specjalny warto jest zlecić dobrej firmie. 

Jak naprawić windę?

Aby elementy windy mniej się zużywały powinno się zadbać o odpowiednią konserwację, a w razie uszkodzenia o naprawę. Podstawą sprawnie działającego urządzenia są wysokiej jakości części. MP Lift – części do wind dostarcza części pasujące do większości dostępnych na rynku urządzeń. To, czym się wyróżnia to szczególnie sprawne realizowanie zamówień, miły kontakt, wysokiej jakości produkty oraz korzystne ceny. MP Lift pozwala odpowiednio podejść do dźwigów osobowych zapewniając komfort użytkownikom.