Przebudowa łazienki jest bardzo często dość stresującym przeżyciem. Chcemy jak najszybciej zakończyć prace, dlatego, że nie możemy korzystać z łazienki. Zdarza się jednak, że pojawia się dużo nieplanowanych rzeczy, które blokują zakończenie prac. Na co warto być przygotowani i jakie materiały budowlane warto mieć w zapasie, aby podczas remontu mieć jak najmniej dodatkowej roboty?
Co warto załatwić przed rozpoczęciem remontu łazienki?
Przede wszystkim zanim rozpoczniemy remont warto sprawdzić czy nie powinniśmy zgłosić go do spółdzielni. Taka sytuacja może być konieczna gdy planujemy wymienić okna czy też zburzyć ścianę. Oczywiście dotyczy to jedynie remontu w bloku. Oprócz samych formalności warto też pomyśleć o ewentualnych śmieciach, jakie wygeneruje remont. Nie mówimy o zwykłych śmieciach, ale o starej wannie i umywalce, czy też o kafelkach. Duże wyposażenie łazienki trzeba wliczyć do śmieci wielkogabarytowych, a przez to, nie można ich wyrzucać do standardowych pojemników na śmieci.
Na każdym osiedlu, również w Słupsku, raz na jakiś czas jest organizowany zabieranie śmieci wielkogabarytowych. Dobrze jest sprawdzić kiedy będzie on miał miejsce w naszym miejscu zamieszkania. Unikniemy wtedy zagwostki, co zrobić ze starą umywalką, która zajmuje bardzo dużo miejsca. Jeżeli planujemy zburzyć ścianę to z pewnością powinien zainteresować nas temat wywożenia gruzu. Przy niektórych ulicach w Mrągowie stoją dostępne dla każdego pojemniki na gruz. Czasem jednak trzeba zorganizować go samemu i w tym celu trzeba skontaktować się z firmą, która takie kontenery udostępnia, a potem zajmuje się wywożeniem tych odpadów. Bez wątpienia spotkamy się z taką firmą w Sierakowicach i w Lęborku.
Wykończenie ścian i sufitu – jakie mamy możliwości?
Jeszcze kilka lat temu ściany w łazience zawsze wykładało się płytkami. W dzisiejszych czasach jednak o wiele częściej spotykamy się z podziałem na kawałek z płytkami i część, która jest pomalowana farbą. Zdarza się też tak, że łazienki malujemy tylko farbą, gdyż łatwo dostępne są takie odporne na wodę, dedykowane do łazienek.
Weźmy pod uwagę sytuację, w której w naszej łazience są położone płytki na ścianach. Na początku trzeba więc je skuć. Jeśli na ścianę chcemy ponownie przykleić nowe płytki, to konieczny jest zakup takich materiałów budowlanych jak: klej do płytek, fugi, grunt i nowe kafelki. Koszt będzie różny w zależności od wyboru materiału. Za wszystkie materiały budowlane możemy zostawić w sklepie nawet 1200-6000 zł. Zupełnie inaczej będzie wyglądać sytuacja jeżeli chcemy pomalować ściany. Wtedy materiały budowlane, które trzeba będzie kupić to tylko farba. Powinniśmy mimo wszystko pamiętać, że po skuciu płytek nasza ściana prawdopodobnie będzie potrzebować wygładzenia, tak, żeby nadawać się do malowania, a to generuje dodatkowe koszta.
Jak wygląda zmiana podłogi w remontowanej łazience?
Bez wątpienia najistotniejsze w łazienkowej podłodze, to żeby była wodoodporna. Właśnie z tego powodu zazwyczaj stawia się na płytki podłogowe, które oprócz odporności na wodę, są wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu. Przy wyborze odpowiednich płytek powinniśmy zwrócić uwagę na ich powłokę. Szczególnie istotne jest, żeby nie była ona śliska, tak żeby zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia i przewrócenia się. Podczas zmiany podłogi w łazience powinniśmy się przygotować na zakup takich materiałów budowlanych jak płytki podłogowe, klej do płytek, fugę i grunt. Bardzo istotna jest także masa gruntująca, tak żeby nasza podłoga była równa i żaden kafelek nie odstawał.