31 marca 2023

Maszyny do obróbki drutu

Sporo gałęzi przemysłu nie może się obejść bez drutu. Jest to niezbędny materiał w większości fabryk, i wykorzystywany jest w wielu dziedzinach życia – od elementów dekoracyjnych, po wytwarzanie mebli, aż do robienia różnego rodzaju konstrukcji. Wyróżnia się on sporą trwałością i małą średnicą. Jednakże przed użyciem, należy poddać go pewnej obróbce. Podczas tego procesu kształtuje się jego parametry takie jak: twardość, giętkość, rozciągliwość. Najczęściej produkowany jest drut o okrągłym przekroju, ale współczesne urządzenia mogą zrobić również kwadratowe, czy skręcone. Zależnie od wymagań może również dobierać jego pokrycie. Na pewno inne będzie przy drucie używanym do wytwarzania biżuterii, a inne przy takim, który przeznaczony jest do produkcji mebli. Żeby poddać drut odpowiedniej obróbce, nie wystarczy jedna maszyna. Niezbędne będzie do tego o wiele więcej urządzeń. Jakie maszyny wykorzystywane są przy obróbce drutu?

Zgrzewarka wielopunktowa do obróbki drutu

Niewątpliwie wszystkie maszyny używane do obróbki drutu powinny mieć odpowiednie certyfikaty. Na rynku można znaleźć dwa typy zgrzewarek – jednopunktowa oraz wielopunktowa. Jest to urządzenie, którego zadaniem jest zastąpienie spawania. Dokładniej mówiąc przeznaczone jest do zgrzewania prętów wykonanych ze stali niskowęglowej. Układ zgrzewania zgrzewa ze sobą poszczególne elementy przy użyciu prądu stałego albo zmiennego. Efektem całego procesu jest siatka z drutu o różnych kształtach i wymiarach. Za pomocą zgrzewarki wielopunktowej można wyprodukować zarówno siatki zbrojeniowe, jak i panele ogrodzeniowe. Zgrzewarka wielopunktowa jest maszyną najczęściej wykorzystywaną w wyspecjalizowanych produkcjach z tego względu, że jest to wyjątkowo spora maszyna. Osoba obsługująca to urządzenie odpowiada za uzupełnianie podajnika o właściwą ilość prętów, a także pilnuje aby cały proces przebiegał bez problemów. 

Obróbka drutu – do czego służy nawijarka?

Następnym urządzeniem przeznaczonym do obróbki drutu jest nawijarka, lub innymi słowy szpularka. Nowoczesne szpularki do drutu umożliwiają zautomatyzowanie procesu i precyzję. Każda czynność wykonywana przez maszynę jest dokładnie zaprogramowana. Jak można się domyślić nawijarka do drutu przeznaczona jest do nawijania drutu w zwoje. Można ustawić maszynę tak, żeby zwoje były o określonej wadze. Zwoje wykorzystywane są przede wszystkim do związywania zbrojeń na budowach. Cały cykl nawijania złożony jest z następujących po sobie czynności:

  1. przytwierdzenie drutu do szpuli na początku nawijania,
  2. zwinięcie drutu w szpulę, a później odcięcie go,
  3. luźna końcówka drutu zostaje dowinięta,
  4. zrzucenie gotowego zwoju.

Urządzenie przeznaczone głównie do nawijania drutu miękkiego. 

Prościarka drutu – niezbędne urządzenie przy obróbce drutu

Jednym z licznych urządzeń wykorzystywanych do obróbki drutu jest prościarka. Jej zadaniem jest wyprostowanie drutu z kłębu niezależnie od jego średnicy – odpowiedniej jakości prościarka da radę prawie z każdą. Kiedy niezbędne jest wyprostowanie drutu za pomocą prościarki? Takim przypadkiem jest instalacja odgromowa. Często surowiec w postaci drutu kupowany jest w kłębach. Żeby konstrukcja odgromowa odpowiednio spełniała swój cel trzeba ten drut wyprostować. Dawniej wykonywano to ręcznie przy pomocy rozciągania, ale przyczyniało się to do drutu. Co prawda były one niewidoczne dla oka, ale były przyczyną powstawania korozji. W takiej sytuacji potrzebna była prościarka, a także rozwijak do drutu. Urządzenia te mogą wyprostować go z dużą precyzją bez jakichkolwiek zniszczeń. Prościarka do drutu może być wykorzystywana zarówno w przypadku drutu gładkiego, jak i  żebrowanego. Cały proces najczęściej jest w pełni zautomatyzowany, obsługa maszyny sprowadza się jedynie do jej kontroli, oraz wyregulowania mechanizmów. Na rynku można kupić również prościarki wielotorowe, które wykonywane są na specjalne zamówienie. Przeznaczone są one do jednoczesnego rozprostowania drutu o rozmaitych średnicach. 

Inne urządzenia używane przy obróbce drutu

Oczywiście istnieje wiele rozmaitych, które są używane przy obróbce drutu. Sposób ich działania zależny jest od tego, do czego w późniejszym okresie będzie wykorzystywany drut. Takim urządzeniem mogą być giętarki. Są to maszyny wykonywane na specjalne zamówienie kupującego. Służą one do zginania siatek panelowych, a także górniczych. W przypadku siatek panelowych takie urządzenia działają tak jak prasa, która gnie surowiec na całej długości siatki. Kolejnym rodzajem takich specjalistycznych maszyn są ciągownie. Są to urządzenia przeznaczone do redukcji średnicy drutu poprzez jego zgniatanie. Najczęściej taki drut używany jest w górnictwie oraz do produkcji krat pomostowych. Przez wzgląd na jego nietypowe przeznaczenie, jest to maszyna robiona tylko i wyłącznie na specjalne zamówienie. Drut jest surowcem z którym można się spotkać w każdej dziedzinie życia, z tego powodu powstało tak dużo urządzeń służących jego obróbce. Często są to urządzenia przeznaczone dla określonych branż, w których drut jest powszechnie używany. Nie można zapominać, że takie maszyny są sporych rozmiarów i tylko specjalistyczne linie produkcyjne mogą sobie pozwolić na ich zamówienie.