6 czerwca 2023

Łowy na dzikie zwierzęta – co musi wiedzieć łowca?

Polowanie zbiorowe to na pewno jest nadzwyczajne przeżycie, a przy okazji  sport na łonie natury. Jeśli jesteś już zaczynającym łowcą, prawdopodobnie wiesz, jak pozostać w ciemności i śledzić zdobycz. Powinieneś użyć tej samej metody podczas naganki na dziki, ponieważ mają dobry słuch i węch, ale słaby wzrok. Nie ignoruj zwierzyny na którą polujesz, ponieważ zwierzęta są bardzo inteligentne i we krwi mają wypatrywanie potencjalnego zagrożenia. Staraj się do ostatniej chwili pozostać nieuchwytnym, dzięki temu masz większą szansę na osiągnięcie celu.

Na jakie dzikie zwierzęta najczęściej się poluje?

Polowanie na dziki w Polsce jest dość znane i to właśnie te zwierzęta zostają głównym celem dla tropicieli. Zwierzęta te są bardzo uważne, więc gdy, wędrują trzeba spokojnie iść za nimi. Gdy jesteś pewny trafienia to zrób to sprawnie i szybko, ale ze zwiększoną ostrożnością. Każdy myśliwy powinien być zaznajomiony z anatomią swojej ofiary. Świnie mają grubą skórę, która ubezpiecza je przed trafieniem. Jak w przypadku każdego zwierzęcia możesz skorzystać z przynęty. Na dziki skuteczna jest ta imitująca prosię nazywane maciora, a także skuteczne może być stosowanie zapachów, które je wabią, np. jagody. Jest to dobra metoda i zależnie od Twoich potrzeb możesz zakupić ją w sklepie lub zrobić samoróbkę. Te stworzenia mają także dobry słuch, więc staraj się unikać wydawania typowo ludzkich dźwięków. Wybierając się na polowanie powinieneś zadbać o podstawowy sprzęt potrzebny do tego typu aktywności.

Co zabrać ze sobą na polowanie?

Niezbędnym dodatkiem jest lornetka. Będzie z pewnością niezwykle przydatna podczas wypatrywania zwierzyny , a także przewidywania zachowań naszej ofiary. Przy zwietzętach typu lis bardzo przydatny jest wabik. Gdy zwierzę przebywa w zasięgu wzroku, trzeba zaciekawić je właśnie za pomocą tego narzędzia.

Biuro Ponowa organizuje także polowania na jelenie. Znając zachowania tych zwierząt, warto posługiwać się monokularami termowizyjnymi, ponieważ łowy te przebiegają z daleka od zwierzyny. To urządzenie sprawia, że będziesz mógł prowadzić obserwację jelenia z daleka. Można na nie polować indywidualnie i z towarzyszami co sprawia, że taka organizacja polowań może podnieść Twoją wiedzę i doświadczenie. Warto polować w okresie rykowiska, za pomocą wabików typu muszli trytona, czy też szkła z lampy naftowej.