7 czerwca 2023

Kopie zapasowe, serwery, pamięć masowa – wszystko co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie danych

W cyfrowym świecie nasze dane są stale narażone na różnego rodzaju ataki i niebezpieczeństwa. Sieć daje firmom wiele udogodnień, jednak potrafi być także niebezpieczny(a). Przejęte dane mogą być wykorzystane do niecnych celów.

Wobec tego tak istotna jest odpowiednia profilaktyka. Kodowanie haseł i przesyłanych treści oraz tworzenie kopii zapasowych to jedne z podstawowych działań związanych z bezpieczeństwem danych przedsiębiorstwa.

Zwłaszcza ważne dla magazynowania danych są rozwiązania chowające się pod nazwą: pamięć masowa. Kopie zapasowe i możliwość długotrwałego przetrzymywania informacji stanowią punkt odniesienia w przypadku ewentualnych ataków.

Czym jest pamięć masowa?

Pamięć masowa jest jednym z najważniejszych części infrastruktury informatycznej w firmach. Pozwala trwale zbierać ogromne ilości danych przez długi czas.

Dostęp do danych zapisanych na urządzeniach pamięci masowej jest znacznie dłuższy. Pozwala to na odtwarzanie informacji nawet po długim czasie. Jest to także zaleta w przypadku awarii czy ataków hakerskich. Pozwala wrócić do konkretnego momentu, bez potrzeby skomplikowanego odtwarzania utraconych danych.

Pamięć masowa przyjmuje najczęściej charakter zewnętrznego nośnika danych. Może to być dysk twardy, taśma magnetyczna, a nawet płyta CD. Zgromadzone dane ponadto się szyfruje dla zwiększenia bezpieczeństwa. Dostęp do nich jest osiągalny nawet bez połączenia z internetem – pamięć masowa działa w trybie offline.

Niezawodne i łatwe w obsłudze? Jak działają nośniki pamięci masowej?

Pamieć masowa to sprawdzone rozwiązanie. Jednak by była ona w pełni niezawodna trzeba ją należycie ustawić. Każdy element tworzący infrastrukturę i jego wpływ na bezpieczeństwo danych powinien być poddany analizie. Pamięć masowa wymaga, by wszystkie elementy były podwojone. Zamysł jest taki, by awaria jednego elementu nie rzutowała na działanie pozostałych.

Korzystając z pamięci masowej warto używać oprogramowania maskującego oraz ochronnego. Nawet, jeśli dane zostaną wykradzione dzięki szyfrowaniu będą niemożliwe do odczytania.

Sektor pamięci masowej stale się rozwija. Wdrażane są nowe usługi. Następuje też decentralizacja pamięci masowej. Oznacza to, że gromadzone dane są rozproszone w killu dyskach, w różnych miejscach. Dzięki temu, ich wykradzenie jest jeszcze bardziej skomplikowane.

Jak zabezpieczyć dane firmy?

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na rynku wciąż przybywa firm, które zajmują się cyberbezpieczeństwem.

Warto poszukać specjalistów, którzy mogą pomóc chronić dane w naszych firmach. Pamięć masowa to tylko jeden z elementów, którymi zajmują się firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem.

Bezpieczne gromadzenie danych to nie tylko sprawa żywotna dla firm. Jest to również ważna część komunikacji z klientami, którzy przekazując swoje dane okazują nam zaufanie. Nie powinno się go zawieść.