31 marca 2023

Koparka – kiedy kupić, a kiedy wynająć?

Przed rozpoczęciem budowy trzeba zatroszczyć się o wiele ważnych szczegółów. Wśród nich jest z pewnością dostęp do różnorakich sprzętów, wśród których musi znaleźć się koparka katowice. Bardzo często inwestorzy stoją przed bardzo trudnym dylematem: wynająć czy nabyć tę maszynę? Odpowiedź niestety nigdy nie będzie w pełni jednoznaczna.

Droga zabawa

Przede wszystkim warto położyć nacisk na parę istotnych faktów. Koparka jest sprzętem bardzo kosztownym. Cena wynosi z reguły od kilkudziesięciu tysięcy złotych wzwyż. Dlatego wypożyczona koparka jest zbawieniem dla niewielkich przedsiębiorstw budowlanych oraz osób prywatnych, którym niezbyt opłaca się dokonanie takiego zakupu.

A może wynajem

Co więcej, jeśli decydujesz się na wynajem koparki, nie musisz martwić się tym, że ulegnie uszkodzeniu. Jeśli tak będzie, to firma wynajmująca po prostu zamieni sprzęt na w pełni sprawny; kiedy jednak to samo by się zadziało z urządzeniem, które masz na własność, to Ty ponosisz odpowiedzialność za wszelkie naprawy i wymianę uszkodzonych części. 

Warto brać pod uwagę kolejny czynnik, a konkretniej to, czy w przyszłości będziesz nadal potrzebować tej koparki. Jeśli jest to jednorazowa budowa albo Twoja firma podejmuje się takowych bardzo rzadko, wynajem będzie najlepszą możliwością. Kiedy jednak nieustannie wznosisz kolejne budynki, kupno może być nieco bardziej opłacalne. 

Podejmij rozsądną decyzję

Reasumując – to, czy koparka powinna być wynajęta, czy kupiona, zależy w dużej mierze od Twoich potrzeb oraz tego, z jaką regularnością korzystasz z tego pojazdu i w jakim stopniu zależy Ci na komforcie płynącym z posiadania koparki na własność. Nie da się ukryć, że oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, a decyzja należy tylko i wyłącznie do Ciebie.