7 czerwca 2023

Jakie wyszczególniamy rodzaje wierteł stomatologicznych?

Nie można zaprzeczyć, że w ostatnim czasie coraz mniej czynników składania kogokolwiek do olbrzymiego strachu przed dentystą. Jest tak dlatego, że większość dentystów stosuje niezwykle zaawansowane technologicznie rozwiązania, które sprawiają, że leczenie przebiega bardzo sprawnie. Wiertła dentystyczne są rozwiązaniem co prawda dość klasycznym, ale znacznie ono ewoluowało w ostatnich latach. Dobrze będzie wyjaśnić nieco więcej na temat tego, co oferują te ciekawe akcesoria stomatologiczne – chociażby jeśli chodzi o zastosowanie czy dostępne na rynku typy takich urządzeń. Rodzaje ich są bowiem bardzo różnorodne.

Wiertła stomatologiczne – rodzaje

Można wymienić trzy podstawowe rodzaje, które wpływają na zastosowanie oraz szereg zadań akcesoriów stomatologicznych, o których mowa w tym tekście-> https://e-medyczne.com/stomatologia-zachowawcza-wiertla. Istnieją chociażby wiertła diamentowe, które są rozwiązaniem o największej trwałości. Wykorzystuje się je nade wszystko do usuwania próchnicy, ale także działań na najbardziej twardych tkankach. Są wielokrotnego użytku. 

Warto wspomnieć również o rozwiązaniu, jakim są wiertła na turbinę z węglików spiekanych – są one niezwykle precyzyjne oraz gwarantują najwyższą dokładność. Cechuje je trwałość i wydajność. Jeśli chodzi zaś o wiertła dentystyczne stalowe, to te pracują stosunkowo wolno i odpowiadają między innymi za zagłębienia retencyjne.

Dlaczego wiertła dentystyczne są tak popularne?

Nie bez powodu wiertła stomatologiczne są podstawowymi narzędziami pracy każdego stomatologa. Nade wszystko z uwagi na ich różnorodność pod względem dostępnych rodzajów sprawdzą się praktycznie w każdym zabiegu. Poza uniwersalnością charakteryzuje je także wytrzymałość oraz precyzja, która jest wymagana w tym fachu. Podsumowując, wiertła stomatologiczne to narzędzia ze wszech miar uniwersalne, zaawansowane technologicznie i niezwykle skuteczne w działaniu. Powinny być na wyposażeniu każdego stomatologa.