7 czerwca 2023

Jak zmniejszyć spalanie w samochodzie?

Nie można zaprzeczyć, że spalanie jest niezwykle istotną kwestią, jaką warto kierować się podczas zakupu auta. Warto jednakowoż zdawać sobie sprawę, że w gruncie rzeczy spalanie nie zależy jedynie od specyfikacji samochodu (choć to też), lecz także od rodzaju oraz sposobów w jakie go eksploatujemy. Warto zatem zorientować się, jak zmniejszyć spalanie w samochodzie, żeby nie zbankrutować i wydawać stosunkowo niewiele pieniędzy na paliwo niezależnie od tego, czy jeździmy wysłużoną ekonomiczną Skodą, czy może prawdziwym potworem o wielkiej pojemności silnika. 

Od czego zależy spalanie?

Niezwykle ważne w kwestii spalania paliwa są: ilość koni mechanicznych, a także pojemność silnika. Warto jednak pamiętać, że to, jak prowadzimy pojazd, także może w istotny sposób wpłynąć na spalanie. Oczywiście dobrze jest wiedzieć, że jazda po mieście wymaga znacznie większych nakładów paliwa, niż długa trasa pokonywana jednostajnym tempem, bez ciągłego zatrzymywania się oraz wracania do poprzedniej prędkości. Jeśli w związku z tym głównym przeznaczeniem naszego samochodu będzie jazda po mieście, dobrym pomysłem będzie inwestycja w ekonomiczną jednostkę.

Jak zmniejszyć spalanie podczas codziennej eksploatacji?

Aby zredukować spalanie paliwa, należy trzymać się kilku niezwykle prostych reguł. Po pierwsze, optymalnym pomysłem będzie unikanie korków i wybór takich tras, które ograniczają tę kwestię do niezbędnego minimum. Poza tym dobrze jest utrzymywać względnie stałą prędkość na jak najwyższym biegu – w trasie idealna jest jazda ok. 100-110 kilometrów na godzinę na piątym lub szóstym biegu. Ponadto, nie warto decydować się na regularne zwalnianie i przyspieszanie – jednostajność tempa jest kluczowa, aby spalanie było ograniczone do minimum. Wierzymy, że rzeczowo odpowiedzieliśmy na pytanie odnośnie tej niezwykle ważnej kwestii, jak zmniejszyć spalanie w samochodzie. 

Źródło: Torst