31 marca 2023

Instalacja odgromowa – czy jest obowiązkiem ją posiadać?

Instalacja odgromowa w budynku może zwiększać jego bezpieczeństwo. Pojawia się pytanie czy w każdym budynku musi się taka instalacja znaleźć? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w przepisach prawa budowlanego. Często instalacja odgromowa jest wymagana, gdy spłacamy kredyt hipoteczny.

Instalacja odgromowa – obowiązkowa czy nie?

Zawsze tego typu instalacja pojawić się musi jeśli budynek wykonany jest z materiałów takich jak drewno i innych łatwopalnych. Obowiązkowo musi się pojawić w momencie, gdy budynek ma ponad 500 metrów kwadratowych użytkowej powierzchni a także przy budynkach większych niż 15 metrów.  W przypadku domów jednorodzinnych taka konieczność może wynikać również z obliczenia wskaźnika zagrożenia piorunowego. Istnieją przepisy, które uwzględniają różne czynniki przy tych obliczeniach. Powinno być wykonane przez specjalistę, który określi czy w danym przypadku budowa takiej instalacji będzie konieczna.

Nie trzeba, ale warto

Dlatego warto skontaktować się ze specjalistyczną firmą i poprosić o wycenę. Firma http://bpegd.pl/ z miasta Gdańsk to z pewnością będzie najlepszą opcją dla Ciebie. Oczywiście każdy kto buduje dom może niezależnie od potencjalnego obowiązku samodzielnie na taką instalację się zdecydować. Wykonana instalacja odgromowa to szansa na poprawę bezpieczeństwa w budynku. Taka instalacja oczywiście generuje dodatkowe koszty więc to indywidualna decyzja czy ktoś chce te koszty ponosić.