7 czerwca 2023

Garnitur w kratę – hit czy kit?

Krata raczej nie kojarzy się ze wzorem stosowanym na garniturach dla mężczyzn. Pomimo to, ostatnio wraca ona do łask, także na formalnych ubiorach. Jest to wzór niezwykle chętnie wybierany szczególnie w modzie ślubnej, i wbrew pozorom pasuje ona do większości sylwetek.  Po taką stylizację sięgają nie tylko młodzi mężczyźni, ale również Ci dojrzalsi. Niewątpliwie krata odznacza się w grupie jednolitych garniturów. Oczywiście do tak osobliwego zestawu trzeba umiejętnie dobrać pozostałe dodatki jak buty, koszula czy krawat. Na jakie okazje wybrać garnitur w kratę? Jak odpowiednio dobrać rodzaj kraty?

Historia garnituru w kratę

Jak wiadomo moda na garnitury w kratę powróciła do łask stosunkowo niedawno, na pewno nie jest to współczesny wzór. Tego typu garnitury cieszyły się największą popularnością już w latach dwudziestych. Wtedy jednolite zestawy uważano za ekstrawaganckie.  W tamtych czasach za ikonę mody uchodził ówczesny książę Walii – Edward VIII. Do dziś funkcjonuje określenie „krata księcia Walii”, które znaczy specyficzny biało – czarny deseń przełamany niebieską nitką. Szczególnie chętnie wybierali go młodzi Brytyjczycy a także Amerykanie, uważając to za nowoczesną alternatywę gładkich zestawów. Garnitur w kratę łączony jest również z ubiorem myśliwych, aktorów, czy filmowych gangsterów. W następnych latach wyszły one z domów mody, aby z powrotem do nich powrócić stosunkowo niedawno. Obecnie jest to wzór najchętniej wybierany zwłaszcza przez przyszłych panów młodych, ale także na spotkania biznesowe i duże przyjęcia, gdzie na pewno będzie się wyróżniał.

Jaką koszulę wybrać do garnituru w kratkę?

Garnitur w kratę idealnie sprawdzi się zwłaszcza dla mężczyzn którzy chcą wyróżnić się w tłumie, oraz takich, którzy lubią eksperymentować z modą. Aby taka stylizacja wyglądała dobrze, trzeba dobrze dobrać wszystkie dodatki. Jednym z podstawowych jest niewątpliwie koszula. Można tutaj trzymać się zasady, że kiedy w naszym ubraniu dominuje jakiś wzór, reszta musi być jednolita, gładka. Wybierając garnitur należy szukać  „bezpiecznej” kraty, która delikatnie kontrastuje z kolorem materiału. Oznacza to, że do granatowego garnituru dobrze będzie wyglądała delikatna, jasnoniebieska krata. W przypadku koszuli można znaleźć gładką i stonowaną. Nie zawsze chodzi o kolor biały, można próbować z innymi kolorami zgodnie z zasadami dobrego gustu. Na pewno garnitur w kratę nie eliminuje całkowicie jakichkolwiek wzorów na koszuli. Trzeba je po prostu dopasować ostrożnie z wyczuciem dobrego smaku.

Jakie dodatki wybrać do garnituru w kratę

Dobór pasujących dodatków do garnituru w kratkę zależy od typu stylizacji jaką chcemy stworzyć. Inne będą pasowały do formalnego spotkania biznesowego, a inne do luźnego spotkania ze znajomymi. Ciekawe połączenie ten ubiór tworzy w zestawieniu z tenisówkami w stylu casual. Wybór dodatków zależny jest od rodzaju kraty, łatwiej jest je dopasować do subtelnego, nie wyzywającego wzoru. Można dopasować koszule gładkie, kolorystycznie współgrające z resztą ubioru. W przypadku uroczystości oficjalnych można również postawić na klasykę jeśli chodzi o buty. Warto dobrać tradycyjne, ze skóry, kolorystycznie pasujące do reszty ubioru. Eleganckiego stylu dopełnią odpowiednio dopasowane spinki do mankietów. Część mężczyzn chętnie do większości stylizacji zakładają zegarki, co także jest dobrym wyborem w przypadku garnituru w kratkę.

Garnitur w kratę dla pana młodego 

W ostatnich latach krata na garniturze jest coraz chętniej wybierana przez przyszłych panów młodych. Jednakże jest to dosyć odważny wzór, dlatego warto zastanowić się komu będzie najlepiej pasował? Wbrew pozorom i powszechnym opiniom garnitur w kratkę jest idealnym rozwiązaniem właściwie dla każdego mężczyzny. Krata na tym zestawie może być zarówno wyrazista, jak i bardziej subtelna, dlatego dobrze dopasowana będzie pasowała do każdego rodzaju sylwetki pana młodego. Jeżeli sami nie potrafimy dobrać pasującego wzoru, warto przed tak ważnym wydarzeniem jakim jest ślub zasięgnąć rady profesjonalnego stylisty. Nie można zapominać, że krata jest odpowiednim wzorem zarówno dla młodych mężczyzn, jak i tych dojrzałych. Wszystko zależne jest od właściwego dobrania koloru, fasonu itp. Często wesele organizowane są z nietypowym motywem przewodnim. Garnitur w kratę jest strzałem w dziesiątkę jeśli chodzi o ślub w stylu boho, rustykalnym a także w stodole.  

Garnitur w kratę – wiele wariantów stylizacji

Warto wybrać garnitur w kratę, jeżeli pragniemy wyróżnić się z tłumu, a także pokazać, że znamy się na obecnie panujących trendach. Oczywiście nie zawsze trzeba ubierać całego kompletu na raz. Na mniej formalne spotkania warto dobrać np. spodnie w kratę, i do tego sweter w stylu casualowym. Marynarka w kratę natomiast sprawdzi się zarówno do jeansów, jak i chinosów. Taki zestaw jest dobrym strojem pozwalającym komponować wiele różnych wersji stylistycznych. Krata w stroju wyjściowym, jak i tym bardziej na co dzień jest idealnym rozwiązaniem o każdej porze roku. Ślub jesienią jest sposobnością do zaprezentowania się w brązach, szarościach, beżach. Mężczyźni nie bojący się wyróżniać mogą zdecydować się na ostrzejsze kolory jak na przykład burgundy czy szmaragd. Tak dobrany zestaw pana młodego na pewno podkreśli jego silną osobowość ale też go wyróżni.