7 czerwca 2023

Ekologiczny Sopot

Ekologia w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważnym elementem naszego życia. Często przedstawia się to jako nowy trend lub po prostu modę, która szybko przeminie. Jednak bycie „eko” nie jest tylko modne, jest również odpowiedzialną postawą nas jako mieszkańców ziemi. W jaki sposób miasto Sopot pomaga swoim mieszkańcom dbać o środowisko naturalne?

Dotacje, o które warto się ubiegać

Miasto Sopot nie tylko mówi, ale również działa, a to nie zdarza się często. Mieszkańcy tego miasta mogą liczyć na spore dofinansowania w zakresie dbania o środowisko, jeśli tylko zdecydują się na kilka prostych kroków, w stronę ochrony natury. O jakie dotacje możemy się ubiegać, jeśli jesteśmy mieszkańcami Sopotu?

• Systemy drenażowe

• Systemy gromadzące wodę opadową.

• Kolektory słoneczne

• Kotły opalane gazem.

• Pompy ciepła

• Panele fotowoltaiczne

O tego typu dofinansowania mogą się ubiegać: osoby, które posiadają dom jednorodzinny, a także wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Dlatego warto jest przemyśleć każde z tych rozwiązań, ponieważ wszystkie generują oszczędności dla naszego domowego budżetu, a także działają w sposób przyjazny naszej planecie.

Fotowoltaika

Jednym z najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych rozwiązań są właśnie panele fotowoltaiczne. To coś, o czym słyszał już każdy z nas. Fotowoltaika montowana na naszych dachach, produkuje energię elektryczną. Co więcej, nawet jeżeli na zewnątrz nie ma idealnych warunków pogodowych tj. dużej ilości słońca, energia elektryczna może być gromadzona i wykorzystywana przez nas później. Przydomowa elektrownia jest teraz bardzo popularna, z roku na rok w Polsce przybywa instalacji fotowoltaicznych, a ich właściciele namawiają swoją rodzinę oraz znajomych do przejście na zdecydowanie bardziej ekologiczny sposób pozyskiwania energii. Dlaczego? To sposób oszczędzania zarówno naszych pieniędzy, jak i planety. Dzięki temu rozwiązaniu słońce w sposób naturalny zasila nasz dom w elektryczność.

Fotowoltaika w Sopocie

Fotowoltaika w Sopocie ma dużo zalet, ale jest również rozwiązaniem, w które na początku musimy zainwestować większą sumę pieniędzy. Ma to swoje pokrycie w przyszłości, ponieważ później, dzięki temu rozwiązaniu, będziemy oszczędzać na rachunkach za ciągle drożejącą energię elektryczną duże sumy pieniędzy. Niestety nie każdego na takie rozwiązanie stać lub może mu pewnej kwoty zabraknąć. Co w sytuacji, gdy chcemy przyczynić się do ochrony planety, ale nie mamy na to wystarczających środków? Możemy ubiegać się o dofinansowanie ze strony miasta. Władze Sopotu doskonale zdają sobie sprawę z korzyści, jakie niesie ze sobą fotowoltaika. Dlatego właśnie, swoim mieszkańcom – co jest dużą rzadkością – ułatwiają instalację takiego rozwiązania w swoim domu.

Dotację na ekologicznie rozwiązania, są różne i zależą przede wszystkim od metrażu naszego domu. Dotacje wahają się od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy. W każdym z wymienionych wyżej przypadków o dodatkowe środki możemy ubiegać się w urzędzie miasta. Miasto Sopot prezentuje świetną postawę, dbając zarówno o mieszkańców, jak i o środowisko naturalne. Miejmy nadzieję, że coraz więcej miast w Polsce będzie pomagać społeczności zarówno miejskiej, jak i wiejskiej, w mniejszej eksploatacji naszej planety i wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii.