7 czerwca 2023

Czym jest i jak przebiega malowanie proszkowe?

Jak odbywa się malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe to metoda, która stosuje kilka etapów, żeby powierzchnia zyskała nową barwę. Na początek malowaną powierzchnię trzeba dokładnie wyczyścić. Na powierzchni przedmiotu nie może być żadnych pyłów, olejów czy też rdzy. Kolejno nanosi się farbę za pomocą napylania. Tego typu proszek zostaje w jednym miejscu ponieważ działają na niego siły elektrostatyczne. Ostatni etap to utwardzenie takiej farby w bardzo wysokich temperaturach. Dopiero wykonaniu tego będziemy pewni, że farba nie odpadnie i nie zniszczy się.

Taki sposób malowania wykorzystywany jest od niemal 45 lat i przez cały ten czas został on nieźle udoskonalony. Dzięki temu teraz możemy korzystać z odporności na korozję, pękanie i różnice temperatur. Rzeczy, które pomalujemy taką techniką zyskają gładką powierzchnię i nie pojawią się na nich smugi.

Jakie istnieją typy farb proszkowych?

Na rynku kupić możemy wiele różnych farb do wykorzystania podczas malowania proszkowego. Możemy je podzielić na:

  • poliestrowe,
  • epoksydowe,
  • epoksydowo-poliestrowe.

Mają inny skład chemiczny, a razem z nim właściwości otrzymanej powierzchni. Farby proszkowe poliestrowe mają w składzie najwięcej żywic poliestrowych i najczęściej stosowane są przy malowaniu felg samochodowych albo ram rowerów. Znajdziemy też meble oraz balustrady, które pomalowane są za pomocą tej farby proszkowej. Pokrywa, która robi się po zastosowaniu tego typu farby jest uodporniona na promieniowanie UV i to właśnie dlatego spotkamy ją tak często na rzeczach, które znajdują się na zewnątrz. Na dodatek nie ulega korozji i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Następny typ farb proszkowych to farby epoksydowe. One także wykonane są z żywicy, jednak nie z poliestrowej, tylko z epoksydowej. W swoim składzie chemicznym mają również dodatek pigmentów i środków pomocniczych. Dzięki temu farba ma odpowiednią konsystencję i sprzyja to elektryzowaniu się jej cząsteczek. Kolejnym plusem tego składu chemicznego jest brak pęcherzyków powietrza. Takie farby proszkowe wykorzystywane są podczas malowania przedmiotów i akcesoriów, które nie znajdują się na zewnątrz, gdyż nie są one odporne na promieniowanie słoneczne. Zazwyczaj jednak używa się ich do malowania sprzętów RTV i AGD, ponieważ nie jest łatwo je uszkodzić albo zarysować.

Następny typ farb to tak zwany mix. Chodzi tutaj o farbę epoksydowo-poliestrową i w jej składzie są obydwie żywice. Podobnie jak przy farbie epoksydowej, właściwie nie stosuje się jej do malowania rzeczy, które finalnie mają być na dworze. To co jednak sprawia, że jest wyjątkowa to, że jest odporna na wysokie temperatury. To właśnie z tego powodu przeważnie wykorzystuje się ją do farbowania kaloryferów i okrywy bojlerów. Dodatkowo są używane przy ceramice i częściach do samochodów, ale spotkać można je też na urządzeniach przemysłowych czy też rolniczych.

Jaki sprzęt jest potrzebny do malowania proszkowego?

Najpierw warto poinformować, że do malowania proszkowego jest konieczny specjalistyczny sprzęt, który nie jest najtańszy. Właśnie z tego powodu najczęściej jest ono wykorzystywane w profesjonalnych lakierniach. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na stworzenie domowego warsztatu w Lublinie to rzeczą najistotniejszą jest zapewnienie dobrego oświetlenia oraz cyrkulacji powietrza w miejscu, gdzie będziemy używać farb proszkowych.

Ponieważ rzecz malowana proszkowo musi być drobiazgowo umyta i odpylona to na samym początku potrzebujemy szlifierki oraz sprzętu do oczyszczania.

Następnym ważnym narzędziem jest pistolet natryskowy. W sklepach znajdziemy zarówno ręczne, jak i automatyczne. Na dodatek pistolety natryskowe robione są w przeróżnych rozmiarach.

Ostatni etap to wzmacnianie farby, a przy tym konieczny będzie piec do polimeryzacji farby. To dzięki niemu rzecz staje się gładka i wyrównana. Piece najczęściej są gazowe, olejowe i takie na prąd. Oczywiście musimy też nabyć farbę proszkową.

Malowanie proszkowe to niesamowicie ekologiczna i niegroźna dla ludzi metoda. Na dodatek obiecuje bardzo dobre efekty wizualne i jest bardzo wytrzymała. Jeżeli myślicie czy wykorzystać ją to pamiętajcie, że jest to jedna z lepszych technik malowania.