31 marca 2023

Czy do diesla można założyć gaz?

W trakcie kryzysu posiadacze aut potrzebują możliwości niedrogich i efektywnych. Zastanawiają się, czy w jednostce diesla przyda się paliwo gazowe. Decydując się na podobną ewentualność, należy rozważyć korzyści. A te bywają słabsze od spodziewanych.

Paliwo gazowe w silniku wysokoprężnym

Zastosowanie paliwa gazowego w silniku wysokoprężnym nie wydaje się już nowością. Mieszkańcy Australii od kilku dekad stosują taką technologię w samochodach roboczych. Owa technologia działa najkorzystniej w podobnych maszynach.

W Polsce instalacja gazowa do diesla (zobacz tutaj: http://elpigaz.com/pl/instalacje-lpg-do-diesla/) kusi zatem przede wszystkim przedsiębiorstwa posiadające ciężarówki bądź pojazdy komunikacji zbiorowej.W osobówkach cechujących się niskim przebiegiem system LPG zainstalowany w jednostce wysokoprężnej procentuje raczej słabo.

3 typy zasilania gazowego dla silnika typu diesel

Zastosowanie w dieslu instalacji gazowej właściwie w żadnym wypadku nie przesądza pracy motoru wyłącznie na gazie ziemnym. Co prawda istnieje podobna opcja, sugerowana poprzez tak zwany system mono fuel, ale wiąże się ona z koniecznością przeróbki całego silnika.

Inną opcją jest program dwa paliwa: wewnątrz komory spalania wtryskuje się olej napędowy i LPG. Przy instalacji tego typu niezbędne okazuje się wgranie nowego oprogramowania do komputera, który nadzoruje pracę jednostki napędowej.

Jeszcze jedna opcja, czyli diesel gaz, cechuje się mniejszymi nakładami finansowymi, przez co jest osiągalna dla znacznej części zainteresowanych. LPG zajmuje tu najwyżej 30% składu paliwa – jednostka napędowa nie musi zatem przechodzić poważnych zmian.