6 czerwca 2023

Co warto wiedzieć o wynajmie mieszkania turystom w Krakowie?

Nie od dziś wiadomo, że warto wynajmować lokale ze względów finansowych. Im bardziej turystyczne miasto, tym lepiej zdecydować się na najem krótkoterminowy. Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy takie miejsca cieszą się ogromną popularnością. Coraz częściej turyści wybierają prywatne apartamenty, zamiast pokoi hotelowych. Pozwala to na większą niezależność, mogą samodzielnie przygotowywać posiłki, często również cena jest niższa. Wielkim plusem jest też łatwość rezerwacji. O czym warto pamiętać podczas wynajmowania mieszkania turystom i na co szczególnie należy zwrócić uwagę?

Jak najlepiej wynajmować krótkoterminowo?

Bezsprzecznie najpopularniejszą opcją jest założenie konta na stronie internetowej Airbnb. Drugą opcją jest założenie firmowego konta na stronie Booking. Właśnie na tych portalach podróżujący przeważnie rozpoczynają poszukiwania noclegów. Oprócz tych najpopularniejszych opcji zostaje nam także wystawienie ogłoszenia na portalach z bazą noclegową lub na stronie informacji turystycznej.

Należy zwrócić uwagę na to, że większe miasta, takie jak Kraków, nakazują wpisania wynajmowanego mieszkania do specjalnej ewidencji. W Krakowie jest to ewidencja Krakowskich Obiektów Noclegowych. Bez zgłoszenia wynajmowanego lokalu wynajmowanie będzie niezgodne z przepisami. Do listy zajrzeć może tak naprawdę każdy. Wszystko to przez wiele zgłoszeń, które tworzyli sąsiedzi wynajmowanych krótkoterminowo lokali.

Czy najem krótkoterminowy wymaga założenia działalności gospodarczej?

Ostatnio księgowe w Krakowie spotykają się najczęściej z zapytaniem czy niezbędne jest zakładanie działalności gospodarczej, żeby wynajmować lokal krótkoterminowo. Sprawa jest skomplikowana, gdyż zgodnie z definicją tego typu najem w Krakowie powinien być sklasyfikowany jako działalność profesjonalna, a co za tym idzie należy działalność gospodarczą założyć. Znane są jednak sytuacje, kiedy to osoby wynajmujące lokale krótkoterminowo, nie otwierały działalności gospodarczej i wygrywały w sądzie sprawy przeciwko Urzędowi Skarbowemu, który chciał pobierać wyższy podatek. Każdy tego typu przypadek powinno się więc przeanalizować indywidualnie. Wszystkie biura księgowe w Krakowie z pewnością z chęcią sprawdzą czy zachodzą odpowiednie przesłanki, żeby działalność gospodarczą zakładać, czy nie jest to konieczne.

Podatek dochodowy od zysku z najmu krótkoterminowego

Rzeczą oczywistą jest za to konieczność rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Ponieważ krótkoterminowy wynajem mieszkań przynosi nam zyski, to daje nam dochód. Jeśli posiadamy wyżej wspomnianą działalność gospodarczą to najłatwiej będzie pójść po radę do biura księgowego w Krakowie. Sposobów rozliczania się jest kilka. Najpopularniejszym sposobem jest wykorzystanie zasad ogólnych. Wtedy od przychodów możecie odliczyć poniesione koszty – jest to najkorzystniejszy sposób. Jako koszty można wliczyć rachunki za media, takie jak prąd i gaz, internet, odsetki za kredyt mieszkaniowy – jeśli go mamy oraz czynsz do wspólnoty. Wtedy rozliczamy sam dochód i podatek dochodowy wynosi wtedy 17%.

Jak możecie szybko zobaczyć – najem krótkoterminowy wiąże się z kilkoma formalnościami, których nie warto pomijać. Pamiętajcie, że w przypadku wątpliwości warto skontaktować się z biurami księgowymi w Krakowie, dlatego, że w takim miejscu znajdziecie odpowiedzi na wszelkie wasze pytania na temat prowadzenia działalności gospodarczej oraz o rozliczaniu się z Urzędem Skarbowym. Krótkoterminowe wynajmowanie lokali to nie jest to samo, co wynajem długoterminowy i zdecydowanie powinno się przeanalizować czy jest korzystniejszy. Tym bardziej księgowa w Krakowie pomoże przy wszelkich koniecznych analizach.