7 czerwca 2023

Ciężarówki napędzane gazem – zalety tego rozwiązania

Jest wiele przyczyn z jakiego powodu ciągniki napędzane tradycyjnymi metodami to dalej ulubiony pojazd właścicieli firm. Mimo to w ostatnim czasie na popularności zyskuje biogaz. Dołożymy starań, aby przybliżyć Ci najpopularniejsze zalety tej możliwości napędu. Zdasz sobie sprawę jak pojazdy na gaz ziemny oszczędzają twój czas i finanse na masę sposobów.

Wpis został napisany na podstawie informacji zebranych na stronie firmy Elpigaz, specjalisty w tej dziedzinie.

Jak działa układ CNG?

CNG bardzo często wybierany jest zamiast klasycznej instalacji LPG. Pojazdy CNG posiadają układ napędowy zasilany metanem. Szczególnie często jest to wybierane do większych pojazdów dostawczych i ciężarowych, z powodu jego wielu zalet.

Pojazdy CNG – z jakich powodów opłaca się na nie zdecydować?

Układ wykorzystujący metan charakteryzuje się wieloma zaletami. Przede wszystkim jest wyjątkowo bezpieczny. Ryzyko wybuchu i uszkodzenia silnika jest bardzo niskie, ponieważ gaz ziemny charakteryzuje się wysoką temperaturą samozapłonu. Dzięki temu można również korzystać z parkingów podziemnych. Gaz ziemny jest bardzo wydajny i można na nim przejechać więcej kilometrów. Substancja jest opłacalna. Koszty są porównywalne do zwykłego paliwa, niemniej metan jest znacznie wydajniejszy.

Niski koszt paliwa

Cena biopaliwa w stosunku do diesla jest bez porównania mniejsza, może osiągnąć nawet 30%. Przyczynia się do tego brak akcyzy na gaz. Polskie prawo wyklucza również takie pojazdy z opłaty emisyjnej. Ważnym czynnikiem jest nie tylko zmniejszenie wielu kosztów, jak również niewielkie spalanie biogazu. Ustalono, że jest ono na poziomie 22 kg/100 km. To duża oszczędność w ciągłej eksploatacji silnika, która przyczynia się do wzrostu popularności tej metody napędu.

Mniejsze opłaty w przypadku transportu na zachód

Szereg zachodnich sąsiadów  wzywa przewoźników używania bardziej ekologicznej metody transportu. Dla użytkowników dobrych dla środowiska metod znoszone lub obniżane są ceny opłat drogowych. Firmy używające pojazdów napędzanych gaz ziemny mogą liczyć na zwolnienie z Maut w przypadku transportu do Niemiec. Także w przypadku wyjazdów do Włoch eko pojazdy mogą liczyć na 30% ulgi. Przy częstych kursach jest to niemała oszczędność przemawiająca na korzyść nieszkodliwych dla środowiska rozwiązań, takich jak gaz ziemny.

Aspekt ekologiczny

Instalacja CNG jest wyjątkowo przyjazna dla natury. Dzieje się tak, ponieważ podczas spalania zmniejsza się ilość wydzielanego dwutlenku węgla oraz dymu w porównaniu do innych typów silników. Wybór pojazdów napędzanych biogazem sprzyja mniejszej emisji CO2, NO2, NOx, SOx, pyłów i hałasu. Jest to w trendzie na zrównoważone działania, które mają powstrzymać zmiany klimatyczne. Przy ogromie kilometrów, które pokonują ciężarówki w ciągu roku zmiana benzyny na LPG jest w stanie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 1,29 mln kg CO2. Jest to świetnie rozwiązanie dla planety, a dla Ciebie metoda na oszczędność na wielu płaszczyznach.