31 marca 2023

Beton towarowy – jakie są jego zastosowania?

Beton wykorzystywany jest na wszystkich placach budowy, buduje się za pomocą niego elementy nośne, ale też drogi. Co warto wiedzieć na jego temat i jaki jego rodzaj kupić? Kiedy wykorzystać beton zwykły, a kiedy korzystniej będzie poszukać firmy robiącej beton towarowy? Jeśli właśnie jesteś na etapie budowy budynku mieszkalnego to ten tekst jest zdecydowanie dla Ciebie.

Beton towarowy a beton zwykły – czym się różnią?

Podstawową różnicę stanowi formuła tego tworzywa. Beton zwykły jest mniej twardszy niż beton towarowy. Ten pierwszy składa się z mineralnego kruszywa skalnego, takiego jak piasku, żwiru lub grysu, który jest mieszany z cementem. Beton towarowy musi spełniać inne normy i być o wiele bardziej trwały. W jego składzie muszą być zawsze 2 rodzaje kruszyw – drobne i grube, cement i woda, oraz dodatki uszlachetniające. Dzięki temu bywa bardzo plastyczny.
Dodatkowo beton zwykły najczęściej robiony jest na placu budowy bezpośrednio przed zastosowaniem, a beton towarowy tworzony jest na węzłach betoniarskich na przykład w województwie Mazowieckim i transportowany na plac budowy w specjalnych betonowozach. Przez te różnice beton zwykły ma zastosowanie w odmiennych miejscach niż ten towarowy.

Czy beton towarowy możemy zrobić samemu na budowie?

Produkcja betonu towarowego jest w pełni zautomatyzowana. Maszyna odmierza odpowiednie proporcje i dawkuje dodawanie kolejnych surowców. Dzięki temu beton towarowy zawsze ma jednakowe proporcje, wymaganą gęstość oraz twardość. Nie ma także ryzyka popełnienia błędu przy jego tworzeniu. Wyrabiany jest on przez producenta i jako przygotowana mieszanka przewożony na budowę.
Z racji tego, że beton towarowy jest niezwykle solidny i jego cena nie jest wysoka, to wykorzystywany jest właściwie na wszystkich placach budowy. Stawiając dom sto razy bezpieczniej jest zamówić gotowy beton towarowy od firmy produkującej go i nie porywać się z własnoręcznym robieniem w betoniarce betonu zwykłego.

Gdzie zamówić beton towarowy?

Ponieważ beton towarowy jest bardzo często stosowanym tworem, na rynku mamy od groma firm produkujących go. Pamiętajmy aby sprawdzić opinie o firmie, przed zrobieniem zamówienia. Na pewno porządny beton towarowy kupisz w województwie Mazowieckim. Tu liderem na rynku jest Bet-Bud – produkcja betonu. Wiele fachowych producentów betonu może się pochwalić certyfikatami od niezależnych instytutów, przykładowo przez System Zakładowej Kontroli Produkcji i Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego. Zwróćcie również uwagę na to czy producent, od którego chcecie robić zakupy, transportuje towar do wybranej przez Ciebie lokalizacji. W tej sprawie z pewnością nie rozczaruje Cię firma Bet-Bud Sokołowa Podlaskiego.