7 czerwca 2023

Architektura i urządzanie wnętrz – ścieżki kariery

Po zbudowaniu domu, czy zakupie mieszkania przychodzi pora na urządzanie pomieszczeń. Jeżeli nie mamy „zmysłu plastycznego” można swoje kroki skierować do fachowca w tym zakresie. Każdy z tych profesji trudni się szeroko pojętym urządzaniem wnętrz. Przed rozpoczęciem poszukiwania właściwej osoby, która zaprojektuje nam nasze wymarzone wnętrze, należy dowiedzieć się, którego fachowca dokładnie będziemy potrzebowali. Architekt wnętrz Poznań, dekorator, projektant – każdy z tych zawodów trudni się wykańczaniem pomieszczeń. Czym się różnią? Na pewno mają trochę inny zakres prac. Na każdym etapie wykańczania wnętrz niezbędny jest inny fachowiec. Kiedy warto zatrudnić architekta wnętrz, dekoratora, a kiedy projektanta? Na co zwrócić uwagę szukając właściwego specjalistę?

Architekt wnętrz – czym się trudni?

To, czym zajmuje się architekt budowlany wie prawie każdy – jego obowiązkiem jest projektowanie budynków. Nie każdy jednak słyszał o architekcie wnętrz. Czym on się dokładnie trudni? Ich głównym zadaniem jest takie zaprojektowanie przestrzeni do funkcjonowania właścicieli, aby było wygodne i funkcjonalne. Na pewno uwzględniając wszystkie obowiązujące przepisy budowlane. Wizualizując pomieszczenie, powinien on rozważyć takie aspekty jak komfort, bezpieczeństwo, komunikacja, oraz prywatnych potrzeb i wymagań domowników. Zawód architekta wnętrz nie jest jedynie zawodem artystycznym, ale techniczno – artystycznym. W czasie swojej pracy musi wykazać się wiedzą z zakresu elektryki, hydrauliki, materiałoznawstwa, i konstrukcji budynków. Osoba wykonująca ten zawód musi ukończyć studia wyższe na uczelni takiej jak Akademia Sztuk Pięknych, czy Politechnika. Poznań jest miastem, gdzie znajdziemy wiele pracowni architektonicznych, tak więc wybór jest urozmaicony. Inaczej niż w przypadku architektów budowlanych nie musi mieć specjalistycznych uprawnień. Oczywiście oprócz skończonych studiów wyższych, warto aby taki specjalista wykonywał swoje zadania z pasją i miał zmysł artystyczny.

Projektant – zakres obowiązków

Zawód projektanta jest nieco różna od architekta wnętrz. Osoba posiadająca ten zawód musi mieć dobrze rozwinięty zmysł plastyczny. Jej zadaniem jest zaprojektowanie wnętrza, czyli zaplanowanie jak powinno ono się prezentować, jakie dopasować do niego meble, a także jakie kolory będą przeważać. W sytuacji projektanta wnętrz, nie musi ukończyć studiów wyższych, może ukończyć tylko kursy, ale i to nie jest niezbędne. Projektant wnętrz często zajmuje się projektowaniem jednego pomieszczenia jak np. kuchnia czy łazienka, bez uwzględnienia reszty pomieszczeń. Oczywiście musi mieć minimalną wiedzę o wszelkich instalacjach, nie da się zaprojektować kuchni, nie uwzględniając podłączenia wody czy prądu. Projektant przed przystąpieniem do zlecenia musi przede wszystkim zorientować się w wymaganiach, a następnie sporządzić szkic projektu.

Dekorator wnętrz – najważniejsze informacje

Następnym zawodem powiązanym z projektowaniem wnętrz jest dekorator. Jak można się domyślić, dekorator zajmuje się dekorowaniem, czyli zaplanowaniem końcowego wyglądu wnętrza. Na pewno jest to stricte artystyczny zawód, wymagający odpowiednio rozwiniętego talentu plastycznego. Dekoratorzy nie muszą posiadać studiów kierunkowych, aczkolwiek najczęściej są oni po ukończeniu Akademi Sztuk Pięknych. Odpowiedni specjalista będzie umiał dobrać ostateczne urządzenie wnętrza do potrzeb inwestora. Powinien on także posiadać szeroką wiedzę z zakresu kolorystyki, tekstur, a także faktur. Jego finalny projekt powinien być składny, a całość właściwie wyglądać. Można powiedzieć, że dekorator odpowiedzialny jest za przysłowiową „wisienkę na torcie”. Dekorator nie skupia się na konstrukcji budynku, czy instalacjach, jego celem jest dobór barw, wyposażenia, firan, dywanów itp. Najcześciej dekorator udaje się z inwestorem do sklepów z akcesoriami do wykańczania wnętrz i pomaga mu dobrać odpowiednie, pasujące do siebie dodatki. Dekorator nie może zajmować się projektowaniem wnętrz, czyli być projektantem, ale architekt może być także dekoratorem wnętrz. Zazwyczaj zatrudniając architekta wnętrz, współpracuje on z dekoratorem, co pozwala przeprowadzić cały projekt wnętrza od początku do końca.