31 marca 2023

Agregaty prądotwórcze na gaz ziemny – jakie są ich zalety i zastosowania?

Agregat prądotwórczy jest bardzo chętnie wybieranym urządzeniem z powodu swoich licznych zalet. Znajduje zastosowanie zwłaszcza w miejscach, gdzie nie ma energii elektrycznej lub, gdy zdarzy się awaria zasilania. Niemniej w sklepach można znaleźć mnóstwo różnych modeli agregatów, co niekiedy może wprowadzić w zakłopotanie. Ponadto warto koniecznie zwrócić uwagę na parę najważniejszych parametrów, ponieważ tylko wtedy urządzenie będzie w pełni funkcjonalne oraz przydatne. Czym dokładnie są agregaty prądotwórcze? Kiedy się z nich korzysta? Który agregat prądotwórczy wybrać?

W jaki sposób działają agregaty prądotwórcze?

Podstawowym celem agregatu jest wygenerowanie prądu elektrycznego. Sprzęt składa się z trzech elementów. Podstawę stanowi silnik spalinowy. To właśnie on dostarcza niezbędnej mocy, co jest możliwe dzięki spalaniu paliwa. W agregatach nie może zabraknąć również prądnicy. Dzięki niej ruch obrotowy silnika może zostać przełożony bezpośrednio na prąd elektryczny. Żeby prąd mógł być wykorzystywany dalej, konieczne jest dodatkowo zamiana go na przemienny rodzaj energii, za co odpowiada falownik.

Agregat prądotwórczy – kiedy się go używa?

Agregaty prądotwórcze można znaleźć są głównie tam, gdzie nie ma prądu. Wykorzystywane są na przykład w lesie, na placu budowy czy w czasie robót drogowych. Agregaty świetnie sprawdzają się również jako awaryjne źródło zasilania. Często kupowane są do domków jednorodzinnych czy letniskowych.

Rodzaje silników wykorzystywanych w agregatach prądotwórczych

Pośród agregatów można znaleźć rozmaite typy silnika, najchętniej wybierany jest:

Silniki diesla

Są bardzo proste i energooszczędne, agregaty są bardzo sprawne – jedyną trudnością może być uruchomienie urządzenia w niższych temperaturach.

Dwusuwowe silniki benzynowe

Choć taki rodzaj urządzenia będzie wyjątkowo wytrzymały oraz nieskomplikowany, może być nieco starszy, skutkiem czego jest niestabilna praca.

Czterosuwowe silniki benzynowe.

Są wyjątkowo popularne ze względu na równą oraz wydajną pracę, a dzięki odpowiedniej mocy urządzenie uruchomi się także w temperaturach poniżej zera.

Agregaty prądotwórcze na gaz ziemny – najważniejsze informacje

Coraz częściej wybierane są agregaty zasilane gazem ziemnym. W tym przypadku paliwo dostarczane jest z przydomowej instalacji lub butli, w której znajduje się propan-butan. Stosowanie agregatu na gaz ziemny jest wydajne i atrakcyjne cenowo. Agregat jest też przyjazny dla środowiska i, w porównaniu do innych rodzajów, niezawodny. Modele zasilane na propan-butan są żywotne – dzięki temu, że podczas spalania nie wydzielają się związki, które powodują korozję tłoku, głowicy czy zaworów.

Doświadczony producent to Himoinsa – agregaty na gaz ziemny i inne. 

Który agregat prądotwórczy będzie najlepszy?

Agregaty prądotwórcze dzielą się ze względu na konstrukcję. Najczęściej używane są warianty stacjonarne. To właśnie dzięki nim można wygenerować najwięcej energii, jednak trzeba pamiętać, że ich przetransportowanie w inne miejsce będzie utrudnione. Z tego względu klienci, którzy planują mieć agregat zawsze pod ręką decydują się zazwyczaj na agregat przenośny. Wyróżnia się on praktycznymi uchwytami oraz kółkami. Innym wyjściem będzie też walizkowy agregat. Nazwa odwołuje się do praktycznego kształtu urządzenia, które ma uchwyt i jest bardzo poręczne.

Dlaczego warto wybrać agregat prądotwórczy?

Do podstawowych zalet urządzenia można zaliczyć generowanie energii elektrycznej bez dużych strat w produkcji. Dzięki temu można wydajnie generować energię elektryczną nawet dla całego przedsiębiorstwa podczas długiej awarii zasilania. Następną dużą korzyścią będzie nieduża cena utrzymania agregatu, gdyż wykorzystuje on paliwo. Kupno również nie będzie dużym wydatkiem. Wysokiej jakości agregat prądotwórczy można kupić już w cenie paru tysięcy. W sklepach można znaleźć mnóstwo modeli oraz rodzajów urządzeń, każdy znajdzie urządzenie dopasowane do indywidualnych oczekiwań.

Gdzie można kupić agregaty prądotwórcze?

Współcześnie mnóstwo firm zajmuje się sprzedażą agregatów prądotwórczych. Niemniej żeby mieć gwarancję wydajności i wysokiej jakości sprzętu, podczas wybierania najlepszej firmy warto zwrócić uwagę na parę najważniejszych aspektów. Po pierwsze marka powinna długo działać na rynku, gdyż wiąże się to z wieloletnim doświadczeniem. Liderzy dostarczają sprzętów, które wyróżniają się dobrą pracą, a dodatkowo będą sprawne przez wiele lat. Dobrze jest sprawdzić rekomendacje firmy, które można znaleźć w sieci, ponieważ są one potwierdzeniem rzetelności i wiarygodności marki.