17 kwietnia 2021

Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny to badanie ze wszech miar uniwersalne, które może wykazać wiele różnych przypadłości i chorób. Wielu lekarzy często zleca je swoim podopiecznym. Warto jednak pamiętać o niezwykle istotnych regułach przygotowania się do rezonansu, aby uniknąć wszelkich uszczerbków na zdrowiu.

Przygotowanie do badania

Zasady są bardzo proste, ale nie należy ich bagatelizować. Przede wszystkim należy otrzymać skierowanie oraz dostarczyć wynik badania krwi, które miało miejsce w ostatnim czasie. Nie można spożywać żadnych posiłków na dwie godziny przed rezonansem, chyba że ma miejsce w trakcie znieczulenia – wtedy musimy być zupełnie na czczo. Jeśli będziemy stosować się do tych reguł, możemy mieć pewność, że rezonans magnetyczny gdańsk odbędzie się bez zarzutów, a wyniki będą prawdziwe i obiektywne. 

Przeciwwskazania

Istnieje również kilka przeciwwskazań. Rezonans magnetyczny nie może się odbyć, jeśli pacjent ma rozrusznik serca lub w jego organizmie znajduje się odłamek metalu lub innego typu ciała obce, które reagują na magnes. Obecność na rezonansie w takim stanie może doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia, a w skrajnych przypadkach również niespodziewanej śmierci. Zaleca się zatem rozsądek oraz dbanie o swoje zdrowie. Również osoby, które dysponują na przykład aparatem ortodontycznym lub klipsami naczyniowymi, nie powinny brać udziału w badaniu, choć jest to z pewnością kwestia do ustalenia z lekarzem.